Lojëra

Për ata që kërkojnë të regjistrohen në faqet më të mira të basteve përreth, kjo është faqja e duhur për të filluar kërkimin tuaj. Ky udhëzues përfshin të gjithë informacionin e nevojshëm për t'u ngritur dhe për të shkuar në libër sportiv.

Më poshtë, ne do të hedhim një vështrim të hollësishëm në të gjitha llojet e basteve dhe mënyrën se si funksionojnë ato. Sa herë që bëhet fjalë për sporte të ndryshme, mosmarrëveshje politike ose hyrje në zonën e basteve esport, gjithmonë mund të mbështeteni tek ne. Përveç kësaj, ka disa këshilla bastesh për të ndihmuar në mposhtjen e lojtarëve në lojën e tyre.

Lojëra
Historia e basteveBaste sportive moderneLlojet e basteveKëshilla basteshLojë e përgjegjshme
Sportive

Po kërkoni t'i bashkoheni botës argëtuese të basteve sportive? Nëse keni pyetje se çfarë është bastet sportive, si të bastni, ose thjesht dëshironi të mësoni këshilla dhe truke të reja, ky udhëzues i thjeshtë fillestar do t'ju vijë në ndihmë. Nëse i doni sportet, ose thjesht shijoni gëzimin e befasisë, hidhini një sy faqeve kryesore të basteve sportive që kemi zgjedhur për ju. Kjo faqe diskuton të gjitha bazat e basteve sportive, nga vendosja e një basti deri te luajtja në një faqe interneti të besuar. Sigurisht, ka edhe disa këshilla të besueshme për të rritur shanset tuaja për të fituar në afat të gjatë.

Trego më shumë...
eSports

Bastet e sporteve janë mania e re e lojërave të fatit në qytet. Mijëra ndeshje virtuale luhen çdo ditë, me bastetë që ofrojnë shanse fitimprurëse. Këto lojëra me shumë lojtarë në internet nuk janë thjesht argëtuese për t'u luajtur, por ato patjetër që ia vlen t'i shikoni gjithashtu. Ne e dimë se nuk është gjithmonë e lehtë të vazhdosh me trendet gjithnjë në ndryshim në botën e basteve.

Trego më shumë...
Eurovizion

Eurovizioni u mbajt për herë të parë në vitin 1956. Që atëherë ai është bërë një fenomen global i ndjekur nga miliona njerëz çdo vit. Me kaq shumë njerëz në mbarë botën që po akordohen në të, nuk është për t'u habitur që komuniteti i lojërave të fatit gjithashtu ka marrë parasysh. Shumë prodhues të basteve të zakonshme lejojnë përdoruesit të vendosin baste në këtë ngjarje.

Trego më shumë...
Politika

Që nga shpikja e basteve më shumë se 2000 vjet më parë, praktika është zgjeruar më gjerë duke përfshirë më shumë mundësi. Politika ka qenë një nga temat më të rëndësishme për qindra vjet për të cilën njerëzit kujdesen - sepse ajo formëson ne, të ardhmen tonë dhe botën tonë.

Trego më shumë...
Sportet virtuale

Sportet virtuale janë simulime të krijuara nga kompjuteri të ngjarjeve sportive në jetën reale. Ata u japin tifozëve të basteve sportive që nuk jetojnë në një qytet me një ekip të ligës kryesore ose thjesht nuk janë në gjendje të arrijnë në pistë ose kazino mundësinë për të bastuar në sporte kudo dhe në çdo kohë. Bastet sportive virtuale janë një formë e lojërave të fatit në internet që u lejon përdoruesve të bastojnë në rezultatin e ngjarjeve të simuluara sportive. 

Trego më shumë...
Televizioni

Shumë njerëz shijojnë emocionet e basteve sportive në internet. Por bastet nuk janë thjesht diçka që ofrohet për lojëra sportive apo kazino. Bastet e risisë kanë vazhduar të rriten në popullaritet. Një nga këto risi vjen nga bastet në shfaqje televizive. Bastet e shfaqjeve televizive marrin procesin emocionues të televizionit të realitetit dhe i shtojnë disa aksione. Lojtarët mund të bastojnë për garuesit e televizionit realitet, fituesit dhe ata që mund të eliminohen çdo javë.

Trego më shumë...
The Oscars

Nëse ju pëlqen të vini baste në ngjarje argëtuese, çmimet e Akademisë janë të pakrahasueshme. Për fat të mirë, ka faqe të ndryshme bastesh të Oscars në internet që ofrojnë një gamë të gjerë tregjesh, nga "Fotoja më e mirë" deri tek bastet argëtuese për përzierjet hipotetike të zarfeve dhe muzikën që pengon fjalimet e fituesve.

Trego më shumë...
Nomini Pas Aderimit në Tregun e Kazinove
2022-07-06

Nomini Pas Aderimit në Tregun e Kazinove

Nomini Casino është një libralidhës i ri në internet. Pavarësisht krijimit të saj së fundmi, kazinoja në internet nuk ka marrë asgjë veç reagimeve pozitive nga lojtarët. Është një institucion me reputacion të lojërave të fatit i drejtuar nga 7StarsPartners. Operatori është një libër sportiv i ri dhe në zhvillim, por ai përmban një përzgjedhje të madhe lojërash në hollin e tij të lojërave. Këto përfshijnë të gjithë titujt e njohur të sloteve dhe lojërat jackpot.

Krishtlindjet e bardha në baste
2021-12-08

Krishtlindjet e bardha në baste

Bastet e Krishtlindjeve të bardha janë një nga idetë më të shkëlqyera që i japin shije festës së fundvitit. Është një bast i thjeshtë nëse do të ketë borë në ditën e Krishtlindjes. Disa nga basteshkruesit më të mirë në internet ofrojnë këtë bast si një mënyrë për të dhuruar lojtarët e tyre besnikë në këtë festë të fundvitit. Por si funksionon?

Historia e basteve

Historia e basteve

Ku filloi gjithçka? Epo, historia e pasur e basteve sportive daton më shumë se 20 shekuj më parë. Të dhënat më të hershme dëshmojnë se grekët janë shpikësit e basteve sportive Olimpiada. Romakët më vonë huazuan idenë për të filluar bastet në garat e gladiatorëve, me Romën që legalizoi fare bastet sportive.

Që atëherë, lojërat e fatit janë bërë një lojë e preferuar në të gjithë Evropën dhe kontinente të tjera. Në Angli, u përhap gjerësisht, falë garave me kuaj. Pikërisht këtu bastet sportive kaluan Atlantikun në SHBA, ku fituan popullaritet shumë shpejt.

Por nuk ka qenë një udhëtim i qetë deri më tani. Kur kumari u përhap në Evropë gjatë epokës mesjetare, kisha e hershme miratoi ligje të rrepta për të ndaluar aktivitetet e lojërave të fatit.

Sigurisht, kjo nuk bëri shumë për të parandaluar që kumari të shpërthejë në popullaritet. Në vitet '80 dhe '90, vendet filluan të formulojnë ligje për të rregulluar bastet sportive dhe lojërat e fatit në përgjithësi.

Historia e basteve
Baste sportive moderne

Baste sportive moderne

Lulëzimi i tregut të basteve sportive i detyrohet suksesit të tij legjislacionit më të fuqishëm në mbarë botën. Për shembull, kumari u bë zyrtarisht i ligjshëm në SHBA në vitin 1931, kur Nevada legalizoi aktivitetin. Menjëherë pas kësaj, shtete të tjera si Nju Jorku dhe Las Vegas ndoqën shembullin.

Sot, Las Vegas është padyshim qyteti më i madh i lojërave të fatit në botë.

Por ishte deri në vitin 1996 kur Interlops lançoi librin e parë sportiv në internet. Pas kësaj, nuk kaloi shumë kohë para se e njëjta kompani lançoi bastet e para celular në 2000.

Pas suksesit të Interlops, u shfaqën më shumë faqe për baste sportive, duke ofruar shanse edhe më të lëngshme dhe lojë më të mirë. Në përgjithësi, bastet sportive kanë qenë aty dhe do të jenë gjithmonë aty për sa kohë të ekzistojë njerëzimi.

Baste sportive moderne
Llojet e basteve

Llojet e basteve

Për një lojtar të apasionuar bastesh, njohja e historisë së lojërave të fatit sportiv është padyshim thelbësore. Megjithatë, mësimi i llojeve të ndryshme të basteve është edhe më kritik për suksesin tuaj. Pra, ky seksion diskuton të katërt llojet bazë të basteve sportive.

Bast me shanse fikse

Bastet me shanse fikse janë me të vërtetë lloji më i përhapur i lojërave të fatit sportiv, si në internet ashtu edhe jashtë linje. Ai përfshin vendosjen e një basti kundrejt shanseve të krijuara nga libërshitësi sportiv në internet, dhe basti shlyhet kur ngjarja të përfundojë. Siç sugjeron emri, çmimi nuk ndryshon pas vendosjes së një basti në bastet me koeficientë fikse.

Për shembull, një bast mund të aksionojë në një ndeshje të EPL midis Manchester City dhe Manchester United. Manchester City është favorit me koeficientin 1.90 në këtë ndeshje, ndërsa Manchester United maksimizon koeficientin 4.89.

Supozoni se bastori mbështet Manchester United me një aksion prej 100 dollarësh, dhe ata nuk zhgënjejnë, potenciali i fitores është 489 dollarë. Ky është një fitim 389 dollarë. Por nëse humbasin, prezantuesi gëzon aksionin prej 100 dollarësh.

Bastet e shkëmbimit

Rezervatorët mund të jenë të djallëzuar ndonjëherë. Prandaj, për t'i eliminuar ata nga skena, bastet e shkëmbimit duhet të vijnë në ndihmë. Por si në bastet me koeficientë fikse, këtu ka dy anët e medaljes. Një lojtar mbështet një rezultat ndërsa bastuesi tjetër e kundërshton atë.

Duke iu përmbajtur shembullit të mësipërm, Lojtari A mbështet Man United për të fituar me një bast 100$. Nga ana tjetër, Lojtari B mbështet Man City për të fituar dhe përputhet me bastin me një aksion prej 100 dollarësh.

Në varësi të lojtarit me fat, ata largohen me një fitim 100 dollarë. Por, sigurisht, bastuesi i pafat humbet aksionet e tyre.

Spread bast

Basti i përhapur është kumar ku lojtari fiton ose humbet bastin në varësi të marzhit të një rezultati të caktuar. Me fjale te tjera, pagesa bazohet në saktësinë e bastit dhe jo në një fitore ose humbje të thjeshtë.

Me përhapjen e basteve, lojtarët parashikojnë nëse rezultati i një ngjarjeje do të jetë mbi 'përhapjen' e krijuar nga bastistë sportive.

Me fjalë të tjera, një bastevënës jep një spread prej 10 për numrin e gabimeve në një ndeshje. Më pas, një bast blen spread-in për 10 dollarë. Në këtë rast, ata parashikojnë që numri i faulleve të jetë mbi 10.

Pra, nëse ndeshja përfundon me 15 kënde, ata fitojnë 50 dollarë (5 x 10 dollarë). Basti as fiton dhe as humbet nëse loja përfundon me 10 gabime. Por nëse rezultati është pesë kënde, lojtari humbet $50 (50 $ x 5) plus aksionet e tij.

Bast live

Çdo libër sportiv që ia vlen të bashkohet duhet të ofrohet baste live ose baste në lojë në minimum. Në thelb, bastet e drejtpërdrejta janë shumë si lojërat e fatit me shanse fikse, por me pak shkulje. Këtu, lojtarët vendosin baste pasi ndeshja ka filluar në vend të basteve para ndeshjes.

Për shembull, le të themi se Man United po luan me Man Cityn, dhe i pari është një i tillë. Nëse kjo është situata, ka disa tregje për të parashikuar.

Ju mund të parashikoni lojtarin tjetër që do të shënojë, skuadrën tjetër që do të kryejë një faull, kartonin tjetër që do të shpërndahet, e kështu me radhë. Sido që të jetë rasti, bastet në lojë u ofrojnë lojtarëve një kohë të shpejtë kthese dhe parashikime më të sakta.

Llojet e basteve
Këshilla bastesh

Këshilla bastesh

Për t'u argëtuar, për të fituar diçka dhe për të vënë bast me përgjegjësi, përdorimi i këtyre këshillave të basteve është thelbësor. Më poshtë është një përmbledhje e shpejtë:

  • Krijo një bankroll: Sinqerisht, harro ta presësh nëse nuk ke një bankroll për kumar. Këto janë para të lëna mënjanë rreptësisht për qëllime të lojërave të fatit. Është praktika më e mirë për të ndarë bankrollin në njësi më të vogla për të shmangur fryrjen e të gjithë buxhetit në një bast të vetëm.
  • Krahasoni shanset dhe linjat: Është e rëndësishme të theksohet se bastebërësit në internet nuk ofrojnë shanse dhe linja të ngjashme. Ndërsa ndryshimi mund të jetë i vogël, ai mund të bëjë ndryshimin në planin afatgjatë. Për fat të mirë, shumë sajte dhe aplikacione ofrojnë këshilla bastesh 1x2.
  • Mbani rekorde bastesh: Vetëm disa bastorë shqetësohen të ruajnë rekordet e tyre të basteve sportive. Pa një rekord bastesh, është e pamundur të gjurmoni shpenzimet tuaja në librin sportiv dhe fitimet e përgjithshme të realizuara. Gjithashtu, të dhënat e basteve mund të vënë në dukje fushat që kanë nevojë të përmirësohen.
  • Shmangni paragjykimet personale: Jeni tifoz i Man United? Mirë për ty! Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet ta favorizoni këtë ekip kur luani kundër një Man City në formë. Mos harroni se bastet sportive kanë të bëjnë me kërkimin, statistikat dhe fitimin e parave.
  • Mos hiqni dorë akoma: Nëse të dhënat tregojnë më shumë humbje sesa fitore, heqja dorë mund të jetë në letra si fillestar. Por mos u dekurajoni pasi keni humbur dhjetë baste radhazi. Në vend të kësaj, mprehni aftësitë tuaja kërkimore dhe qëndroni në plan. Anasjelltas, mos mendoni se jeni një gjeni bastesh pas një serie fitoresh prej pesë ndeshjesh.
Këshilla bastesh
Lojë e përgjegjshme

Lojë e përgjegjshme

Si zakonisht, është thelbësore të përqafosh kumarin e përgjegjshëm për të qenë i suksesshëm në këtë botë të madhe. Para së gjithash, luani kumar vetëm me fondet që jeni të kënaqur t'i humbni.

Mos luani me paratë për gjërat thelbësore si qiraja e shtëpisë, faturat mjekësore, tarifat e shkollës, etj. Gjithashtu, mos i ndiqni humbjet duke u përpjekur të mbuloni terrenin e humbur. Dhe mbi të gjitha, mos e trajtoni kumarin si një punë me kohë të plotë. Mos harroni të argëtoheni.

Lojë e përgjegjshme