Lajme

July 31, 2023

Twitch ndalon transmetuesit e drejtpërdrejtë nga faqet e basteve të reklamimit të lëkurës

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Bastet e sporteve janë bërë një fenomen masiv në mesin e tifozëve tradicionalë të basteve sportive. Ky lloj bastesh u lejon bastuesve të parashikojnë rezultatet e ndeshjeve Esports si Valorant, CS:SO, Dota 2 dhe më shumë.

Twitch ndalon transmetuesit e drejtpërdrejtë nga faqet e basteve të reklamimit të lëkurës

Përveç vendosjes së parave të vërteta, disa uebsajte u lejojnë bastorëve të luajnë baste duke përdorur Skinet e tyre të Lojërave (pjesë të pamjes së personazheve të lojërave video) dhe sende të tjera me vlerë. Kjo është diçka që zhvilluesit kryesorë të lojërave si Valve dhe Riot Games e kanë luftuar për një kohë të gjatë.

Përpjekjet e tyre duket se janë të suksesshme pasi Twitch, një faqe kryesore e transmetimit të drejtpërdrejtë, përditësoi politikat e saj të platformës për të kriminalizuar promovimin e përmbajtjes së Skin Bixhozit. 

Teksa iu përgjigj një prej pyetjeve të ndjekësve të saj, kompania e transmetimit të drejtpërdrejtë u shpreh: 

"Asnjë promovim ose sponsorizimi i Skin Bixhozit nuk lejohet sipas politikës sonë".

Gjigandi i transmetimit në pronësi të Amazon kohët e fundit është duke goditur atë që e quan "përmbajtje të palicensuar të lojërave". Vitin e kaluar, Twitch ndaloi transmetuesit e tij nga luajtja e lojërave të kazinosë, duke përfshirë lojërat e tavolinës dhe lojëra elektronike në faqet e palicencuara të lojërave të fatit. Përveç kësaj, politika e përditësuar deklaroi se Twitch nuk do t'i lejonte transmetuesit të ofrojnë referime lidhjesh për lojërat e fatit dhe faqet e basteve sportive.

Twitch herë pas here është kritikuar se nuk ka goditur përmbajtjen e paligjshme në platformën e tij. Transmetues të tillë si Tyler 'Trainwreck' Niknam dhe Adin Ross kanë marrë shumë kritika për lojën dhe reklamimin e një uebsajti të njohur të lojërave të fatit të kriptomonedhave në Shtetet e Bashkuara ndaj komunitetit të tyre.

Duke iu përgjigjur kufizimit të fundit, Esportet Vëzhguesit vunë në dukje se ka ende pyetje në lidhje me ndalimin e Twitch në faqet e internetit të basteve Skin. Politika e rishikuar e platformës mund të krijojë shqetësime për organizatat si G2 Esports, e cila së fundmi ka partnerizuar me CSGORoll, një faqe interneti bastesh Skin.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara
2024-06-02

Ngritni lojën tuaj të basteve: Zgjedhjet e brendshme, statistikat dhe vlerësimet e besuara

Lajme