Shpjegohen kufijtë e basteve sportive

Lajme

2022-10-19

Faqet e basteve sportive në internet janë në biznesin e ofrimit të linjave të basteve. Nga ana tjetër, bastet sportive bastojnë në këto linja me shpresën për të fituar në një sport të caktuar fitimprurës. Sigurisht, asnjë prezantues nuk i ofron shërbimet e tij lirisht – ata duhet të bëjnë fitime ashtu si çdo biznes tjetër. Mënyra e vetme që një libër sportiv mund të fitojë para është duke krijuar marzhe. Megjithatë, çuditërisht, shumë lojtarë të basteve mbeten të pavetëdijshëm për atë që sjellin marzhet.

Shpjegohen kufijtë e basteve sportive

Kushdo baste në sport duhet të kuptojnë bazat e marzheve për të rritur shanset e tyre për të fituar. Ky artikull diskuton marzhet e basteve dhe rëndësinë e tyre për lojtarët që bastojnë në ngjarje sportive.

Cilat janë marzhet e basteve sportive?

Është e zakonshme të gjesh shumicën e faqeve të basteve sportive në internet që pretendojnë se ofrojnë shanset më të mira. Por për fat të keq, jo të gjitha këto pretendime janë të vlefshme. Pra, si mund të tregojë një lojtar bastesh se cili bastvënës po thotë të vërtetën? E thjeshtë. Duke kuptuar se si funksionojnë marzhet.

Çfarë është një diferencë? Një diferencë është një ndryshim në vlerën e shansetve të ofruara nga një titullar dhe probabilitetin aktual të një rezultati të caktuar. Në të vërtetë, duhet të ketë gjithmonë një ndryshim midis këtyre dy vlerave, i cili shpesh shihet si një 'tarifë' për të vendosur një bast të caktuar. Për më tepër, marzhet u japin lojtarëve një avantazh ndaj lojtarit, pavarësisht nga rezultati.

Kur një librari vlerëson një treg, ata do të vendosin me kujdes shanset në një mënyrë që të jetë tërheqëse për të dyja anët e tregut. Arritja e këtij ekuilibri i bën lojtarët të vënë bast për secilin prej rezultateve, duke ndihmuar kështu vendin e basteve për të balancuar përgjegjësinë.

Megjithatë, marzhet në asnjë mënyrë nuk garantojnë një libër sportiv se do të kenë një fitim. Ka raste kur një prezantues mund të humbasë nëse e gjen veten në anën e gabuar të një linje të çekuilibruar.

Pse bastorët duhet të kuptojnë marzhet?

Marzhet e basteve sportive zakonisht vendosen në rreth 5% në shumicën e rasteve. Por kjo përqindje në dukje e vogël siguron që një libralidhës të mbetet në biznes. Nga ana tjetër, kur luajnë në faqet e basteve sportive online me marzhe më të larta do të thotë se ata paguajnë më shumë kur humbasin dhe fitojnë më pak kur fitojnë.

Për shembull, dy libra sportive me marzhe prej 4% dhe 4.4% mund të duket se kanë një diferencë pothuajse të ngjashme. Por edhe diferenca më e vogël duhet të konsiderohet e rëndësishme, duke pasur parasysh vijën e hollë mes fitores dhe humbjes në sport. 

Diferenca midis fitimit dhe humbjes është zakonisht rreth 52%, dhe mesatarja e librave tarifë 5%. Kjo do të thotë se vetëm lojtarët që fitojnë 52% të basteve çift mund t'i paguajnë prezantuesit. Ndërsa një normë fitimi prej 52% mund të mos duket e vështirë, është një arritje që vazhdon të mashtrojë miliona bastorë të cilët këmbëngulin se mund ta përmirësojnë këtë.

Vlen të përmendet se bastebërësit që ofrojnë marzhe të ulëta nuk duhet domosdoshmërisht të japin shanset më të larta.

Llogaritja e marzheve të basteve

Thjesht kërkimi i marzheve të vogla rrallë ndihmon. Bastet sportive duhet të jenë në gjendje të llogarisin marzhet. Llogaritja e marzheve në çdo bast zakonisht nuk është aq e thjeshtë sa ABC për shumicën e bastorëve. Duhet më shumë sesa thjesht të kërkosh këshilla për bastet sportive.

Ndryshe nga shënimi popullor që njerëzit bastojnë në ekipet ose sportet e tyre të preferuara, por bastojnë kundër titullarit dhe shanset. Pra, si llogariten marzhet? E thjeshtë:

  • Për një ngjarje me dy drejtime: Marzhi = (1 / shanset dhjetore për opsionin A) + (1 / shanset dhjetore për opsionin B) - 1
  • Aplikacion: Kur llogaritet marzhi i një basti Mbi/Nën 2,5 gola në futboll, shanset për mbi 2,5 gola janë 1,66 ndërsa ato për gol nën 2,5 janë 2,02. Llogaritjet tona do të duken në këtë mënyrë:
  • (1 / 1,66) + (1 / 2,02) - 1 = 0,0974

Duke shprehur përgjigjen në përqindje: 0,0974 x 100% = 9,74%

Ky bast ka një diferencë prej 9.74, që sigurisht nuk është aq e mirë për asnjë bastues.

Gjetja e marzheve më të mira

Është në interesin më të mirë të një lojtari që të gjejë një titullar me reputacion për sigurimin e marzheve të ulëta. Një kërkim i thjeshtë në internet mund të mjaftojë, por disa lojtarë preferojnë të përdorin kalkulatorë të marzhit ose faqet e internetit të renditjes së librave. Kujdesi i duhur është i rëndësishëm kur kërkoni në internet për marzhet më të mira, duke pasur parasysh se edhe faqet e internetit më me reputacion nuk ofrojnë vazhdimisht marzhe të ulëta në çdo treg. Por ata janë të njohur për marzhe më të ulëta se faqet e tjera të internetit konkurruese.

Nuk është e mençur të luash kumar se sa me një libralidhës me marzhe të ulëta. Në fund të fundit, marzhet më të ulëta janë kritike për të përmirësuar perspektivat e një lojtari në afat të gjatë.

Mendimet Përfundimtare

Marzhet janë një 'e keqe e domosdoshme' në industrinë e basteve. Pa marzhe, sporteli nuk do të jetë në gjendje të ofrojë shërbimet e tij. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se bastorët duhet të kënaqen me ndonjë diferencë. Lojtarët duhet të jenë gjithmonë të etur për të gjetur baste me marzhet më të ulëta kur vendosin baste së bashku me këshilla të tjera për bastet sportive.

Përveç marzheve të ulëta, lojtarët duhet t'i kushtojnë vëmendje edhe ofertave të tjera që i bëjnë të vlefshëm bastet sportive në internet. Të tilla përfshijnë shumëllojshmërinë e tregjeve të basteve, disponueshmërinë e bonuse bujare, opsionet bankare dhe cilësia e shërbimit ndaj klientit. Një libër sportiv që shënon të gjitha kutitë e duhura dhe ende ofron marzhe të ulëta, konsiderohet 'ideal' për sa i përket vendosjes së basteve në internet.

Të rejat e fundit

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive
2023-05-17

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 100 dollarë në depozitën e parë
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 300 dollarë

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
100 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
Betwinner
Betwinner
100 €
Merr bonusinBetwinner komento
22BET
22BET
300 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Close