Lajme

October 31, 2023

Optimizimi i performancës së maratonës me strategji të karburantit

Ethan Moore
WriterEthan MooreWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Strategjitë nxitëse për suksesin në maratonë

Kur paraolimpianja Susannah Scaroni shkoi në shkollën e mesme për t'u bërë dietologe e regjistruar, vaktet e saj ditore filluan të ndryshojnë. Teksa lexoi më shumë rreth hulumtimit pas ushqyerjes sportive të qëndrueshmërisë, ajo filloi të hante shumë më tepër karbohidrate. Dhe ajo shpejt vuri re një ndryshim në performancën e saj.

Optimizimi i performancës së maratonës me strategji të karburantit

Të ushqyerit para garës

Scaroni ndjek një dietë të pasur me karbohidrate për shkak të intensitetit dhe vëllimit të lartë të stërvitjes për garat me karrige me rrota. Një ditë para një gare, ajo përqendrohet në ushqimin specifik të racës. Ajo pi lëngje të pasura me karbohidrate, duke synuar për 80 ons, duke përfshirë një pije sportive si Gatorade. Për darkë, ajo ka karbohidrate si oriz, patate ose makarona, së bashku me proteina pa yndyrë dhe perime të gatuara. Për të shmangur udhëtimet e shpeshta në banjë, ajo pi shumicën e lëngjeve të saj në darkë dhe pi një gotë të vogël ujë para gjumit.

Mëngjesi i Ditës së Garës

Në ditën e garës, Scaroni fillon me një gotë ujë për t'u rihidratuar. Meqenëse mund të ketë disa orë midis mëngjesit dhe fillimit të garës, ajo ka një vakt më të madh që përfshin karbohidrate komplekse dhe proteina, të tilla si bollgur dhe kos ose gjalpë kikiriku. Ajo gjithashtu sjell me vete një përzierje hidratuese me karbohidrate në autobus dhe në tendë para fillimit. Kafeja është një domosdoshmëri për të, ose duke përdorur AeroPress-in e saj ose duke marrë një sy të kuq nga një kafene.

Karburanti gjatë Garës

Scaroni mbush një CamelBak me 60 gram karbohidrate nga përzierja e saj hidratuese dhe e pi atë përmes një kashte, veçanërisht në zbritje kur nuk ka nevojë të përdorë duart për të shtyrë. Kjo strategji është veçanërisht e rëndësishme për atletët që mund të kenë dëmtuar funksionimin e GI për shkak të një dëmtimi të shtyllës kurrizore.

Këshilla për Maratonistët

Scaroni këshillon maratonistët që t'i përmbahen planit të tyre për të ushqyer stërvitjen në ditën e garës dhe të mos provojnë asgjë të re. Është e rëndësishme të praktikoni me ushqimet dhe markat e sakta që do të konsumohen gjatë garës për të shmangur problemet gastrointestinale. Ajo rekomandon gjithashtu praktikimin e mëngjesit të hershëm ose vaktet e shumta të vogla që do të konsumohen në ditën e garës. Së fundmi, ajo sugjeron shmangien e ushqimeve apo pijeve të reja, si kafeja falas, nëse nuk janë konsumuar më parë gjatë stërvitjes.

About the author
Matteo Bianchi
Matteo Bianchi

Matteo "Teo" Bianchi, i përshëndetur si "Data Dynamo" i BettingRanker, është kombinimi thelbësor i një entuziasti sportiv dhe një fantazmë numrash. Hulumtimi i tij i përpiktë siguron që bastorët janë gjithmonë një hap përpara, duke e bërë atë një gur themeli të platformës.

Send email
More posts by Matteo Bianchi

Të rejat e fundit

Si të përballeni me vrapimet e këqija në baste
2023-11-20

Si të përballeni me vrapimet e këqija në baste

Lajme