Lajme

July 20, 2022

Mësimet e nxjerra përmes basteve sportive

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Njerëzit marrin mësime të paçmuara ndryshe, ndonjëherë kur nuk e presin. Për ata që kanë vënë baste në sporte, gjithmonë ka shumë për të mësuar nga bastet sportive.

Mësimet e nxjerra përmes basteve sportive

Ardhja e internetit dhe lojërave celulare i ka bërë bastet super të lehta dhe të përshtatshme. Derisa basteshkruesit më të mirë magjepsni lojtarët me stimuj fitimprurës dhe fitime të mundshme, fitimi në baste nuk ka të bëjë gjithmonë me largimin me një fitore me para të mëdha – gjithmonë ka vend për një zhvillim personal.

Nuk ka rrugë të shkurtra kur bëhet fjalë për të mësuar ndonjë aftësi. Megjithatë, për sa i përket gabimeve të basteve sportive, lojtarët gjithmonë mund të zvogëlojnë gabimet e mundshme duke mësuar nga individë që "kanë qenë atje dhe e kanë bërë atë". Këtu janë disa mësime të paçmuara të ndara nga bastorët nga përvojat e tyre të basteve sportive.

Durimi është çelësi

Mësimet nga historitë e humbjeve dhe të fatit janë të zakonshme në mesin e lojtarëve profesionistë që kanë shijuar suksesin në bastet sportive. Në fund të fundit, bastet nuk janë një nga ato skemat e pasurimit të shpejtë. Megjithatë, emëruesi i përbashkët mes këtyre lojtarëve është se vetëm disa janë me fat që të përfitojnë sa më shumë nga basti i tyre i parë. Si i tillë, çdo lojtar që merret me baste sportive duhet të jetë i gatshëm të krijojë sukses që në bastin e tij të parë duke u përpjekur vazhdimisht të mësojë tregtinë dhe të bëjë zgjedhje të informuara.

Bastet sportive janë të paparashikueshme

Të qenit super fans nuk vjen me asnjë garanci. Edhe një ekip apo lojtar më pak i njohur mund të bëjë gjithmonë një surprizë kundër një kundërshtari të nivelit të lartë. Ndërsa një lojtar nuk mund të bëjë asgjë për shqetësimet, të cilat ndodhin çdo ditë tjetër, më e mira që mund të bëjnë është përgatitja. Përveç bërjes së kujdesit të duhur, lojtarët duhet të përqafojnë faktin se çdo gjë që ndodh në fushë ose konkurrencë është jashtë kontrollit të tyre.

Asnjëherë mos u bëni shumë lart ose shumë të ulët

Baticat dhe flukset janë lëndë e legjendave të basteve sportive. Shumica e lojtarëve priren të jenë tepër të ekstazuar pasi fitojnë një bast të madh. Dhe kur gjërat shkojnë në jug, është e lehtë për një lojtar të ndihet i shtypur. Ndërsa është normale të jesh emocional, peripecitë e basteve sportive i bëjnë këto mësime të paçmueshme. Bastet kanë një mënyrë për t'i ndihmuar lojtarët të mbajnë nën kontroll emocionet e tyre. Cilado qoftë situata, lojtarët duhet të përpiqen të ruajnë ndjenjat e tyre dhe të shijojnë udhëtimin.

Menaxhimi i bankrollit është thelbësor

Gjithmonë do të ketë histori për bastorët që thyen rregullat e tyre sepse mendonin se ishin një moment larg fatit. Zakonisht, shumica e këtyre historive përfundojnë me ndonjë tragjedi të shmangshme. Çdo lojtar i basteve sportive duhet të mësojë një mësim të rëndësishëm të menaxhimit të bankrollit - të shmangë reagimin e tepërt ndaj çdo situate, qoftë e mirë apo e keqe. Për më tepër, lojtarët mund të konsiderojnë përqafimin e basteve të sheshta, të cilat në thelb kanë të bëjnë me rrezikimin e një pjese të vogël të bankrollit të tyre për lojë, le të themi 3-5%.

Asnjëherë mos u beso shumë

Ka një mori informacionesh atje. Bastet sportive gjithmonë mund të mësojnë nga komunitetet e basteve, të cilat gjithmonë kanë disa lojtarë të ditur. Megjithatë, marrja e njohurive nga këto komunitete ka të bëjë me besimin. Megjithatë, bastorët nuk duhet të kenë gjithmonë shumë besim. Sado që mund të jetë shumë joshëse të futesh në një ndeshje ku dikush pretendon se ka disa informacione të brendshme, është gjithmonë e rëndësishme të dihet se pretendime të tilla mund të jenë të rreme, siç ndodh gjithmonë.

Gjeni gjithmonë një avantazh

Një avantazh në bastet sportive është në thelb aftësia për të zgjedhur baste me shanse më të larta se sa shanset e ofruara nga krijuesi i basteve. Premisa e çdo basti me vlerë qëndron në gjetjen e një mospërputhjeje midis rezultateve të pritshme të lojtarëve dhe librave sportivë. Bastorët duhet të jenë gjithmonë të gatshëm të blejnë nëpër libra të shumtë sportiv për të gjetur shanse me vlerë të lartë. Nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh një avantazh, por bastorët profesionistë kanë gjithmonë mënyra për të gjetur një avantazh.

Nuk është e gjitha për paratë

Sigurisht, perspektivat për të fituar janë joshja kryesore e basteve. Megjithatë, bastet sportive nuk kanë të bëjnë gjithmonë me para. Ky realizim vjen kryesisht pasi një lojtar ka disa fitore dhe humbje. Kështu që këshillohet gjithmonë të shijoni dhe të mësoni nga çdo përvojë. Fitorja më e vërtetë e një lojtari ndodh kur ata kuptojnë se paratë nuk e bëjnë një person, por njerëzit e bëjnë.

Ka gjithmonë një shans për të fituar në afat të gjatë

Të jesh një fitues afatgjatë nuk është e lehtë. Sidoqoftë, ekziston gjithmonë një shans për të shijuar suksesin afatgjatë. Bastet sportive janë menduar të jenë argëtuese, por vetëm për ata që mbeten të disiplinuar. Gjithashtu, një strategji fituese mund të jetë gjithmonë një ndryshim i lojës.

Shumica e lojtarëve të basteve aspirojnë të ndjekin jetën e bastorëve të suksesshëm. Ndërsa fituesit e qëndrueshëm janë të vështirë për t'u gjetur, dhe disa mund të zgjedhin ta mbajnë jetën e tyre të fshehtë, është gjithmonë më mirë për çdo bastues që të mësojë nga kushdo që takon. Për shembull, duke parë bastorët jo shumë të suksesshëm, është e mundur të vihet në dukje një gabim dhe të shmanget krejtësisht. Pra, gabimet e shmangshme të zakonshme për shumicën e lojtarëve përfshijnë; baste emocionale, ndjekja e humbjeve, mospasja e një plani, injorimi i probabiliteteve dhe keqmenaxhimi i bankrollit. Ndërsa është pothuajse e pamundur të bësh zgjedhjet e duhura, veçanërisht kur filloni, ndryshimet e vogla ndikojnë shumë në rritjen e shanset e një lojtari për sukses.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet
2024-02-14

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Lajme