Lajme

November 1, 2023

Isaiah Joe: Nga Waived në Lojtar të Vlefshëm - Një Udhëtim Talenti, Pune e Palodhur dhe Mbështetje

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Pak më shumë se një vit më parë, karriera e basketbollit të Isaiah Joe mori një kthesë kur ai u hoq nga Philadelphia 76ers. Kjo doli të ishte një katalizator për trajektoren e tij në NBA.

Isaiah Joe: Nga Waived në Lojtar të Vlefshëm - Një Udhëtim Talenti, Pune e Palodhur dhe Mbështetje

Karriera e Kolegjit dhe Drafti

Duke dalë nga kolegji, Joe ishte i njohur për aftësinë e tij të gjuajtjes dhe shkathtësinë. Duke qëndruar në 6-këmbë-4, ai mund të luante si një roje jashtë topit ose një krah i vërtetë.

Mundësi e kufizuar në Filadelfia

I hartuar nga Sixers, Joe e gjeti veten në një ekip të fokusuar në fitimin e një kampionati menjëherë. Kjo nënkuptonte rotacione më të shkurtra dhe më pak mundësi për lojtarët e rinj si Joe për t'u zhvilluar. Ai luajti më pak se 1000 minuta të sezonit të rregullt gjatë dy sezoneve përpara se të hiqej dorë në tetor 2022.

Duke iu bashkuar Oklahoma City Thunder

Oklahoma City Thunder pa një mundësi dhe nënshkroi Joe në një marrëveshje shumëvjeçare me vlerë gati 6 milionë dollarë. Ai u dëshmua shpejt se ishte një vjedhje për ekipin, duke gdhendur një rol në formacionin e natës dhe duke bashkuar shfaqje mbresëlënëse.

Sezoni i Breakout

Në sezonin e tij të parë me Thunder, Joe luajti në 73 ndeshje, mesatarisht 9.5 pikë dhe gjuajti 40.9% nga përtej harkut. Ai pati disa ndeshje të spikatura, duke përfshirë një dalje me 33 pikë kundër Charlotte Hornets.

Ndikimi i Atit të Tij

Babai i Joe, Derrick Joe, luajti një rol të rëndësishëm në formimin e mekanikës së tij të qitjes. Ata kanë një marrëdhënie të ngushtë, me Derrick që ofron reagime dhe mbështetje pas çdo ndeshje. Joe i beson këshillave të babait të tij dhe e vlerëson atë për efikasitetin e tij në gjuajtje.

Mbështetje për stërvitje

Përveç babait të tij, Joe ka mbështetjen e Chip Engelland, një nga trajnerët më të mirë të gjuajtjes në botë. Prania e Engelland në stafin e Thunder ka përmirësuar qasjen mendore të Joe ndaj gjuajtjes dhe qëndrueshmërinë.

Sukses i vazhdueshem

Në sezonin aktual, Joe ka dëshmuar edhe një herë të jetë një lojtar kyç për Thunder. Ai ka shfaqur aftësi shtesë, duke përfshirë krijimin e goditjeve të tij dhe mbrojtjen e përmirësuar.

Si përfundim, udhëtimi i Isaiah Joe nga heqja dorë nga 76ers për t'u bërë një lojtar i vlefshëm për Thunder është një dëshmi e talentit të tij, punës së palodhur dhe mbështetjes që ai merr nga babai i tij dhe stafi trajner. Ai shërben si një frymëzim për lojtarët e rinj që kërkojnë të lënë shenjën e tyre në NBA.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup
2024-05-25

Përballja përfundimtare: Manchester City kundër Manchester United në finalen e FA Cup

Lajme