Gabimet e evitueshme që bëjnë bastorët

Lajme

2022-07-27

Askujt nuk i pëlqen të bëjë gabime, veçanërisht kur ato i kushtojnë para. Gabimet mund t'u kushtojnë lojtarëve shumë para në botën emocionuese të basteve sportive. Edhe gabimi më i vogël mund të nënkuptojë ndryshimin midis një dite të suksesshme dhe asaj që e bën një bastues të dëshirojë të qajë.

Gabimet e evitueshme që bëjnë bastorët

Përvoja është një gjë e vështirë për t'u arritur. Zhvillon një shkop matës të brendshëm jetik-intuitë. Kjo i ndihmon bastorët të vendosin midis mënyrave të mira dhe të këqija për të kryer gjërat. Por është e lehtë ta marrësh intuitën si të mirëqenë ose të mos pyesësh kurrë nëse e ka ndihmuar dikë për të arritur qëllimet e tij në të kaluarën.

Pritja e rezultateve joreale

Bastet sportive bazohen kryesisht në rastësi. Gjuajtësit mund të kalojnë orë të tëra duke hulumtuar dhe formuluar bast ideal. Por asgjë nuk është e pashmangshme dhe gjërat mund të shkojnë në çdo mënyrë. Kështu, lojtarët duhet të sigurohen që të mos e fillojnë udhëtimin e tyre të basteve me pritshmëri të ekzagjeruara. Gjuajtësit duhet të shmangin bindjen e tyre se do të kenë një pushim me fat ose se dikush do të fitojë shumë para të lehta nga çdo seancë bastesh.

Ky stil i të menduarit është problematik pasi mund t'u shkaktojë atyre një presion të madh për të ruajtur fitoren. Mentaliteti mund të çojë që lojtarët të rrisin shumat e tyre të basteve. Për më tepër, pritshmëritë joreale shoqërohen me një përvojë përgjithësisht të pakëndshme bastesh që askush nuk e dëshiron. Gjuajtësit duhet t'i marrin gjërat lehtë, të vendosin qëllime të arsyeshme dhe të kënaqen me moderim.

Vendosja e një numri të tepërt bastesh

Një tjetër gabim i zakonshëm që ndodh me lojtarët që ndjekin sporte të ndryshme është se besojnë se do të jenë ekspertë bastesh në të gjitha ato. Ndërsa është e zakonshme të kesh një interes të fortë për sporte të ndryshme, pothuajse gjithmonë do të ketë një sport që dikush e njeh dhe e pëlqen më shumë se të tjerët.
Për shkak se të gjitha sportet janë të ndryshme dhe secila ka grupin e vet të zgjedhjeve të basteve, është më mirë që lojtarët t'i përmbahen atij me të cilin janë më të njohur.

Bast të verbër

Kur vendosni një bast, është kritike për lojtarët që të bëjnë detyrat e tyre të shtëpisë në skuadrat për të cilat janë të interesuar të bastojnë. Kjo ndihmon për të marrë vendimin më të mirë të mundshëm. Edhe pse do të ketë gjithmonë një element fati në bastet sportive, niveli i shansit mund të ndryshohet përmes studimit adekuat.

Prapëseprapë, nëse ka ndonjë ekip me të cilin nuk jeni të njohur, leximi i lojtarëve, menaxherëve, lëndimeve, pezullimeve, formës në shtëpi/saj, rivaliteteve dhe stilit të lojës mund të jetë shumë i dobishëm.

Një nga gabimet më tipike të verbër të basteve është kur shumë njerëz, veçanërisht fillestarët zgjedhin të bastojnë në ekipet e tyre të preferuara. Këta favoritë nuk fitojnë gjithmonë, kështu që t'i mbështesni verbërisht pa bërë detyrat e shtëpisë nuk është një ide e mirë.

Dështimi për të përdorur një strategji bastesh

Bastet sportive kërkojnë një ndjenjë strategjie për të dalë vazhdimisht në krye. Gjuajtësit duhet të kuptojnë se në cilat tregje duhet të bastojnë. Ata gjithashtu duhet të përpiqen të dinë se çfarë të shmangin, kur të bastojnë dhe kur të mos vënë bast. Strategjia duhet të jetë nëse do të vendosni një bast të vetëm ose një akumulues. Në mënyrë të ngjashme, ata duhet të dinë nëse duhet të bastojnë para ndeshjes apo në lojë.

Përpjekja për të rikuperuar një humbje

Askush nuk dëshiron të mposhtet. Të gjithë njerëzit marrin baste me shpresën se kjo mund të jetë ajo që u sjell atyre një fitore vendimtare. Por gjërat nuk shkojnë gjithmonë sipas mënyrës së lojtarëve dhe humbja e disa basteve është e pashmangshme.

Kur lojtarët humbasin një bast, mund të jetë shumë joshëse të përpiqeni të shpengoni veten duke vendosur një shans të ri për të kompensuar paratë e humbura. Mund të bëhet një zakon shumë i rrezikshëm nëse lojtarët humbasin bastet që synojnë të kompensojnë humbjet e tyre. Përpjekja për të rikuperuar humbjet mund të çojë në një cikël humbjesh gjithnjë e më të përkeqësuar.

Për të shmangur gërmimin në një gropë, lojtarët duhet të kuptojnë se kur duhet ta pranojnë humbjen dhe kur ta quajnë atë një ditë.

Duke pasur opinione të ndikuar nga të ashtuquajturit ekspertë

Është mirë që lojtarët të bazojnë parashikimet e tyre në statistika dhe fakte historike. Asgjë nuk është më objektive se faktet e ftohta dhe të vështira. Megjithatë, ka probleme specifike me përdorimin e statistikave për të krijuar parashikime të basteve sportive. Çdo sport ka ekspertë që ofrojnë interpretimet, parashikimet dhe informacionet e tjera të udhëhequra nga ekspertët e tyre.

Është e rëndësishme të theksohet se këta njerëz nuk janë psikikë. Edhe nëse kanë më shumë përvojë sportive, ata kurrë nuk do të jenë 100% pozitiv për rezultatin e një ngjarjeje. Kështu, çdo gjë që thonë ekspertët duhet marrë me një kokërr kripë. Gjuajtësit duhet t'i besojnë intuitës së tyre nëse i kanë bërë detyrat e shtëpisë. Për më tepër, lojtarët duhet të marrin parasysh vlerën e një basti dhe të jenë të sigurt në vendimin e tyre.

Një qasje e bazuar në të dhëna ndaj basteve mund t'u japë pjesëmarrësve një mori informacionesh. Lojtarët duhet të shënojnë sasinë e parave që kanë vënë në një llogari bastesh. Ata gjithashtu duhet të gjurmojnë sasinë që kanë fituar ose humbur, si dhe sportet, tregjet dhe nëntregjet në të cilat kanë pasur suksesin më të jashtëzakonshëm.

Me këtë qasje, individët mund të zhvillojnë një udhërrëfyes që u tregon saktësisht se ku janë dhe ku duhet të vënë bast. Disa rezervistë madje u ofrojnë lojtarëve të tyre informacione të dobishme dhe të gjera statistikore rreth sjelljes së përdoruesit, kështu që duhet zgjedhur një faqe që ofron këtë informacion.

Të rejat e fundit

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive
2023-05-17

Udhëzuesi i fundit për të menaxhuar bankrollin tuaj për bastet sportive

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 100 dollarë në depozitën e parë
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 300 dollarë

Mos i humb këto oferta me bonus

1xBet
1xBet
100 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin1xBet komento
Betwinner
Betwinner
100 €
Merr bonusinBetwinner komento
22BET
22BET
300 dollarë
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Merr bonusin22BET komento
Close