Lajme

February 14, 2024

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher

Përmes gjashtë ngjarjeve të para të sezonit PGA Tour 2024, një nga emrat e mëdhenj të lojës nuk ka zbritur në rrethin e fituesve. A do të ndryshojë kjo këtë javë në Genesis Invitational? Ne shikojmë shanset e turneut, zbërthejmë favoritët dhe bëjmë disa zgjedhje për aksionin në Riviera më poshtë.

2024 Genesis Invitational: Favoritet, Shanset dhe Parashikimet

Përmbledhje e WM Phoenix Open të javës së kaluar

WM Phoenix Open i javës së kaluar, me sa duket, tërhoqi po aq tituj për sjelljen e padisiplinuar të turmës, sa edhe për atë që lojtarët e golfit po bënin në fushë. Nick Taylor dhe Charley Hoffman përfunduan të dielën të barabartë në krye të tabelës me 21-më poshtë. Pasi të dy kaluan vrimën e parë të play-off-it, Taylor fitoi në karrierën e tij të katërt PGA Tour me një zog në vrimën e dytë të playoff-it.

Genesis Invitational: Një ngjarje me nënshkrime prej 20 milionë dollarësh

Pas një jave të egër në Arizona, ngjarja e tretë 20 milionë dollarëshe e sezonit është në axhendë këtë javë. Kampioni i vitit të kaluar, Jon Rahm, nuk do të mbrojë titullin e tij pasi iu bashkua turneut të LIV Golf në dhjetor. Megjithatë, lojtarë të tjerë të shquar si Max Homa, Scottie Scheffler, Rory McIlroy dhe Viktor Hovland do të konkurrojnë për fitoren në Riviera.

Shanset e turneut

Këtu janë shanset për të fituar Genesis Invitational 2024:

 • Scottie Scheffler +725
 • Rory McIlroy +1200
 • Justin Thomas +1600
 • Viktor Hovland & Patrick Cantlay +1800
 • Collin Morikawa & Xander Schauffele +2000
 • Max Homa, Ludvig Aberg, Sam Burns +2200
 • Jordan Spieth +3000
 • Tony Finau +3300
 • Cameron Young, Adam Scott, Sahith Theegala +3500
 • Matthew Fitzpatrick & Wyndham Clark +4000
 • Tommy Fleetwood +4500
 • Keegan Bradley +5500
 • T. Poston, Nicolai Hojgaard, Byeong-Hun An, Si Woo Kim +6500
 • Tom Kim, Jason Day, Will Zalatoris +7000
 • Sungjae Im +8000
 • Russell Henley +8500

Analiza e basteve

Favoritet për të fituar turneun

 • Scottie Scheffler (+725): Scheffler ka performuar vazhdimisht mirë këtë sezon dhe pritet të sigurojë fitoren e tij të parë që nga kampionati i lojtarëve të vitit të kaluar.
 • Rory McIlroy (+1200): McIlroy është kthyer në veprim pas një përfundimi zhgënjyes në ngjarjen e tij të parë PGA Tour të sezonit.
 • Justin Thomas (+1600): Thomas po tregon shenja rikthimi pas një sezoni nën 2023.
 • Viktor Hovland (+1800): Kampioni i Kupës FedEx 2023 pritet të luftojë për fitoren e tij të shtatë në PGA Tour.
 • Patrick Cantlay (+1800): Cantlay është ende në kërkim të fitores së tij të parë që nga kampionati BMW 2022.

Parashikimet & Zgjedhjet

 • Collin Morikawa për të përfunduar në top 10 (+165): Morikawa ka një rekord të fortë në Genesis Invitational dhe pritet të ketë një javë solide.
 • Max Homa do të përfundojë në top 10 (+200): Homa ka performuar vazhdimisht mirë në këtë turne dhe ka të ngjarë të ketë një përfundim të fortë.
 • Sam Burns për të përfunduar në top 20 (-115): Burns po luan mirë dhe pritet të përmirësojë performancat e tij të mëparshme në Genesis Invitational.
 • A do të përfundojë Zalatoris në top 20 (+190): Zalatoris ka filluar të rifitojë formën e tij dhe është një zgjedhje e mirë me vlerë për një përfundim në top-20.

Si përfundim, Genesis Invitational 2024 premton të jetë një turne emocionues me disa lojtarë kryesorë që konkurrojnë për fitoren. Scottie Scheffler, Rory McIlroy, Justin Thomas dhe Viktor Hovland janë ndër favoritët, por ka shumë pretendentë të tjerë për t'u kujdesur. Zgjedhjet tona kryesore për turneun përfshijnë Collin Morikawa, Max Homa, Sam Burns dhe Will Zalatoris. Pavarësisht nëse jeni një bastist me përvojë ose i ri në bastet e golfit, ky turne ofron shumë mundësi për të bërë parashikimet tuaja dhe për të shijuar aksionin në Riviera.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?
2024-04-13

Gara emocionuese për Këpucën e Artë të Premierligës angleze: Kush do të pretendojë fitoren?

Lajme