Gjithçka rreth Tennis Odds

Sezoni i tenisit zgjat për 11 nga 12 muajt çdo vit dhe ka turne të shumta në çdo ditë të caktuar që ndiqen nga bastebërësit. Tenisi ofron një larmi linjash bastesh qoftë për turnetë ATP ose WTA, turneun Challenger ose turne të nivelit më të ulët ITF.

Turnetë e Grand Slam janë një festë e vërtetë për çdo lojtar të pasionuar bastesh që ofron një shumëllojshmëri linjash që bëjnë tenisi një nga sportet më emocionuese për të vënë bast.

Gjithçka në lidhje me shanset e tenisit, linjat e basteve dhe spread-et

Gjithçka në lidhje me shanset e tenisit, linjat e basteve dhe spread-et

Sezoni i tenisit fillon menjëherë pas natës së Vitit të Ri dhe zgjat deri në fund të nëntorit. Lojtarët janë renditur në bazë të rezultateve të tyre në sezonet e mëparshme. Sistemi i renditjes është zhvilluar në një mënyrë të caktuar për të mos lejuar një lojtar të krijojë një epërsi që ai do ta mbajë për vite, por çdo lojtar duhet të tregojë qëndrueshmëri dhe të fitojë rregullisht.

Ka nivele të ndryshme turne që sjellin një numër të ndryshëm pikësh në bazë të të cilave krijohet renditja. Katër turnetë Grand Slam, Australian Open, French Open, Wimbledon dhe US Open janë më prestigjiozët që u japin fituesve 1500 pikë.

Janë 10 turne të Serisë Masters që u japin 1000 pikë fituesve dhe shumë prej turneve ATP 500 dhe ATP 250.

Sistemi i garave e bën tenisin shumë interesant për t'u ndjekur, gjë që është një nga arsyet pse ky sport ka fituar popullaritet të madh në mesin e bastorëve. Ka ndeshje tenisi në çdo kohë të caktuar në mbarë botën që janë të disponueshme bast në bastebërësit më të mirë në internet.

Gjithçka në lidhje me shanset e tenisit, linjat e basteve dhe spread-et
Bastet e tenisit në linjën e parave

Bastet e tenisit në linjën e parave

Basti më i zakonshëm në tenis është basti i linjës së parave, ku thjesht përpiqeni të merrni me mend se cili lojtar do të fitojë ndeshjen. Ndeshjet në shumicën e rasteve fitohen nga lojtari i cili së pari do të fitojë dy sete, përveç nëse është një turne Grand Slam ose Kupa Davis.

Shanset e tenisit për bastet e linjës para mund të shkojnë nga shumë të ulëta në shumë të larta në varësi të lojtarëve që luajnë kundër njëri-tjetrit.

Librat sportive në internet të tenisit ofrojnë gjithashtu baste me para në grupe dhe madje edhe në lojëra të luajtura. Bastet e drejtpërdrejta të tenisit janë jashtëzakonisht të njohura dhe ofrojnë një shumëllojshmëri linjash që ofrohen çdo minutë.

Bastet e tenisit në linjën e parave
Bastet e përhapjes së tenisit

Bastet e përhapjes së tenisit

Bastet online të tenisit ofrojnë spread të ndryshëm që i referohen të gjithë ndeshjes ose setit. Prandaj, përhapja mund të vendoset për grupe ose për lojëra. Vlera e përhapjes ndryshon sipas formatit të ndeshjes. Nëse është një ndeshje që fitohet me dy sete, atëherë shpërndarja e vetme për setet është -1.5 ndërsa mund të jetë -1.5 ose -2.5 nëse është një ndeshje që kërkon tre sete të fituara.

Kur bëhet fjalë për përhapjen e lojërave, përhapja zakonisht shkon nga -2.5 në -8.5 përsëri në varësi të formatit të ndeshjes.

Vlen të theksohet se femrat luajnë gjithmonë në dy sete të fituara pavarësisht turneut.

Bastet e përhapjes së tenisit
Linjat e basteve të tenisit shpjegohen

Linjat e basteve të tenisit shpjegohen

Përveç linjë parash dhe përhapja, linja kryesore e tenisit është totali i lojërave. Ashtu si përhapja, linja ndryshon në varësi të formatit të ndeshjes. Nëse turneu është një nga ato të luajtura në dy sete të fituara, atëherë linja totale e lojërave është vendosur rreth 22.5 ndeshje.

Nëse vendosni një bast mbi këtë linjë, kjo do të thotë se shuma e totalit të lojërave të luajtura në ndeshje duhet të jetë së paku 23. Një shembull i një rezultati tenisi që do të konsiderohet mbi këtë linjë është 6-4, 7-6 . Nëse vendosni një bast nën këtë linjë, kjo do të thotë që ndeshja duhet të përfundojë me maksimum 22 ndeshje ose 6-4, 7-5 ose 6-1, 2-6, 6-1.

Linjat e lojës për një grup ofrohen gjithashtu nga i njëjti rregull. Librat sportive në internet të tenisit ofrojnë çdo linjë brenda një grupi duke filluar nga 6.5 në 12.5.

Ekzistojnë gjithashtu linja në lidhje me numrin e seteve që shkojnë nga 2.5 në 3.5 dhe 4.5 në turnetë Grand Slam. Aset, gabimet e dyfishta, fitoret në sete direkte, fitoret e ardhura nga pas janë gjithashtu disa nga linjat që ofrojnë bastet e tenisit.

Linjat e basteve të tenisit shpjegohen
Si të gjeni shanset më të mira të basteve të tenisit

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të tenisit

Tenis shanset e basteve mund të gjenden në çdo libër sportiv në internet, por jo të gjitha ofrojnë të njëjtat linja dhe opsione. Linjat e parave, spread-et dhe linjat totale të lojërave mund të gjenden fjalë për fjalë në çdo libër sportiv në internet, ndërsa opsionet e tjera ofrohen vetëm nga basteshkruesit më të mirë në internet.

Tenisi është një sport, shanset e të cilit po lëvizin më shumë. Është një sport individual në të cilin shumë faktorë mund të ndikojnë në një ngjarje të ardhshme. Kohëzgjatja e ndeshjes së mëparshme, distanca e përshkuar, forma dhe lëndimet e fundit, një rekord i mëparshëm kokë më kokë janë vetëm disa nga faktorët që ndikojnë në shanset e tenisit.

Të gjithë këta faktorë kanë një nivel të ndryshëm ndikimi në shanset në listat sportive të dhëna të ndryshme, kështu që kontrollimi i shumë prodhuesve të basteve dhe krahasimi i shanset e tenisit mund të bëjë një ndryshim të vërtetë.

Linja totale e përmendur e lojës mund të jetë gjithashtu e ndryshme në bastevënës të ndryshëm në internet. Për shembull, nëse linja diku është në 23.5 ndeshje duke pritur që të dy lojtarët të mbajnë shërbimet e tyre për një periudhë të gjatë të ndeshjes, e njëjta linjë mund të jetë 22.5 diku tjetër që është linja e rregullt në shumicën e ndeshjeve.

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të tenisit
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e tenisit

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e tenisit

Siç u përmend më lart, shumica e librave sportiv në internet ofrojnë baste tenisi në internet, por vetëm disa kanë shumë linja që janë një kënaqësi e vërtetë për çdo adhurues të tenisit.

Melbet, bast N1, Unibet, William Hill, Leon bet janë disa nga basteshkruesit që ofrojnë të gjitha linjat që një bastues tenisi do të donte të shihte.

Krahasimi i gjasave të tenisit është shumë i rëndësishëm për të vendosur bastin e duhur dhe për të përfituar maksimalisht prej tij. Është shumë e zakonshme që shanset e tenisit të shkojnë lart e poshtë dhe shpesh ka shumë dallime në shanset midis një dite më parë dhe ditës së lojës.

Dallimet midis koeficienteve janë të rregullta jo vetëm për bastet e linjës së parave, por edhe në spread-et dhe linjat e lojës.

I njëjti është rasti nëse vini bast se cili lojtar do të fitojë një turne. Libërbërës të ndryshëm japin shanse të ndryshme për favoritin kryesor dhe meqenëse shumë bastesh e shijojnë zgjedhjen e fituesit, është shumë e rëndësishme të gjesh bastebërësin që ofron shanset më të larta për fituesin e lojtarit të zgjedhur.

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e tenisit
Këshilla dhe truket për shanset e basteve të tenisit

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të tenisit

Ashtu si për çdo sport tjetër, ka shumë këshilla dhe truke kur bëhet fjalë për bastet online të tenisit.

Para se të vendosni një bast për fituesin e ndeshjes, duhet të kontrolloni shumë detaje. Renditja aktuale jep një pamje të qartë se sa i mirë është lojtari. Rekordi i sezonit gjithashtu flet shumë për formën e fundit dhe potencialin e lojtarit për të fituar ndeshje të shumta në një turne apo edhe për të fituar trofeun.

Kur po kontrolloni rekordin e sezonit të lojtarit, ka një detaj tjetër thelbësor. Ju duhet të shihni rekordin në një sipërfaqe të caktuar pasi tenisi luhet në tre sipërfaqe kryesore.

Për shembull, nëse doni të vini bast në ndeshjet e Wimbledon, duhet të kontrolloni rekordin e lojtarëve në bar. Duke parë që lojtari është i mirë ose i keq në sipërfaqe balte nuk do t'ju tregojë mjaftueshëm pasi stili i lojës në bar dhe baltë është krejtësisht i ndryshëm.

Një fakt tjetër i rëndësishëm është nëse lojtari luan në turne të caktuar për herë të parë ose ai ose ajo ka një histori suksesi. Lojtarët kanë turne dhe sipërfaqe në të cilat ndihen rehat duke luajtur, të cilat gjithashtu mund të bëjnë një ndryshim.

Dhe së fundi, kontrollimi i rekordit kokë më kokë midis dy lojtarëve është thelbësor për zgjedhjen e zgjedhjes së duhur. Nëse një lojtar po mposht rregullisht kundërshtarin e tij, atëherë është një avantazh i mirë për një bast fitues.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të tenisit