Gjithçka rreth Horse Racing Odds

U deshën shumë vite që garat me kuaj të gjenin rrugën e tyre në publik. Sot, ai përfaqëson një sport me një numër të madh spektatorësh dhe është veçanërisht i njohur në mesin e basteshkruesve të basteve sportive.

Çfarë është interesante për bast garash me kuaj është fakti që rregullat dhe llojet e basteve ndryshojnë nga vendi në vend. Për shembull, në Amerikën e Veriut mund të vini bast për fituesin e garës, por jo për pozicionet, ndërsa në Evropë dhe Azi mund të vini bast për vendosjen në grup në varësi të numrit të kuajve që marrin pjesë në garë.

Gjithçka rreth Horse Racing Odds
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
Fact CheckerIliana PetkovaFact Checker
Gjithçka në lidhje me shanset e garave me kuaj, linjat e basteve dhe spread-et

Gjithçka në lidhje me shanset e garave me kuaj, linjat e basteve dhe spread-et

Një nga arsyet pse bastet online të garave me kuaj janë kaq të njohura është thjeshtësia e basteve. Përveç kësaj, garat janë gjithmonë të shpejta dhe dinamike, kështu që nuk do të mërziteni kurrë.

The Preakness Stakes, Grand National, Derbi i Kentakit, Prix de l'Arc de Triomphe, Melbourne Cup dhe Nakayama Grand Jump janë të gjitha shembuj të garave me kuaj të mbajtura në mbarë botën që tërheqin trafik të madh bastesh.

Shumica e bastebërësve online të garave me kuaj ofrojnë shumë opsione bastesh, të cilat janë të gjitha shumë argëtuese.

Bast me para në gara me kuaj

Kur zgjidhni këtë metodë, në fakt ju duhet të zgjidhni kalin për të cilin po vini bast për të fituar dhe e vetmja mënyrë se si basti juaj do të jetë fitues është që kali juaj të jetë në vendin e parë. Gara me kuaj ka një të vërtetë një gamë e gjerë shanset për linjën e parave, duke filluar nga shanset vërtet të ulëta si 1.20 deri tek shanset shumë të larta, ndonjëherë edhe mbi 300.

Është shumë e rëndësishme të mos kini frikë të vini bast mbi kuajt me shanse të mëdha. Sigurisht, kjo duhet të mbështetet nga analiza dhe njohuri solide. Ka shumë bastorë që kanë frikë të vënë baste në shanset e larta të garave me kuaj.

Ata do të thoshin se shansi për të fituar është shumë i vogël dhe vazhdimisht binin në grackën e basteve për koeficientët e garave me kuaj nën 2.50, gjë që nuk rekomandohet për bastet e garave me kuaj. Pas një kohe, të gjithë do ta dini kur marrja e rreziqeve shpërblehet dhe si të dalloni mundësi të vlefshme.

Gjithçka në lidhje me shanset e garave me kuaj, linjat e basteve dhe spread-et
Formimi i garës së kuajve dhe si të bastni në garat me kuaj

Formimi i garës së kuajve dhe si të bastni në garat me kuaj

Ky është më i neglizhuari, por shumë pretendojnë se është faktori më i rëndësishëm për analizimin e tij gara në të cilën dëshironi të vini bast. Mundohuni të kuptoni stilet e vrapimit të protagonistëve dhe çfarë do t'u përshtatej më shumë atyre. Për shembull, nëse kemi dy favoritë seriozë agresivë përpara, të dy janë të prirur të shkatërrojnë njëri-tjetrin përpara dhe t'i hapin rrugën kalit që ishte pas.

Në mënyrë të ngjashme, nëse kalit përpara i jepet një fillim i butë për të udhëhequr pa presion, ai ka shumë më shumë gjasa të vrapojë në maksimumin e tij. Shumë nga kjo është një çështje e ndjenjës së zorrëve që do të vijë nga përvoja e shikimit të mijëra garave dhe marrja e shënimeve të sakta.

Kuajt nga kunjat më të mëdhenj dhe më të famshëm përgjithësisht mbivlerësohen në lidhje me formën e tyre aktuale. Mundohuni të mos i nënshtroheni thashethemeve dhe reputacionit dhe përqendrohuni në atë që keni parë me sytë tuaj.

Pjesëmarrësit më të rinj që sapo kanë filluar janë shpesh më entuziastë se ata që kanë përjetuar tashmë sukses në të kaluarën. Trajnerët "të rinj" kanë fillime të shkëlqyera mbi kërcimet, të cilat lojtarët e basteve nuk i kanë aplikuar ende në listat e tyre.

Formimi i garës së kuajve dhe si të bastni në garat me kuaj
Shpjegohen linjat e basteve të garave me kuaj

Shpjegohen linjat e basteve të garave me kuaj

Vendi dhe shfaqja

Vendosja e bastit të garave me kuaj do të thotë që ju fitoni nëse kali ku keni vënë bast vjen në vendin e parë ose të dytë. Shanset e basteve këtu zakonisht janë më të ulëta se bastet Win, por ju merrni një rezervë nëse kali juaj përfundon i dyti në një përfundim të ngushtë.

Kur bëhet fjalë për shfaqjen, ju jep edhe më shumë mundësi për të gabuar, pasi kali i zgjedhur mund të jetë në një nga tre vendet e para dhe ju do të fitoni bastin. Shanset janë shumë më të ulëta se kur luani Win dhe Place.

Në të gjithë tabelën

Në këtë mënyrë ju mund të përfshini të tre bastet e mëparshme menjëherë. Pra, ju jeni duke vënë bast që kali juaj do të jetë i pari, një nga dy dhe një nga tre. Shanset janë të mira, jo të mëdha, sepse shanset për të marrë me mend janë më të larta. Kjo metodë është mjaft e popullarizuar, sepse është interesante dhe përfshin më shumë opsione.

Exacta

Bastet si kjo janë pak më të rrezikshme dhe ajo që rekomandohet është të provoni fillimisht disa nga më të thjeshtat e listuara më sipër. Ky bast do të thotë që ju duhet të merrni me mend se cili kali do të jetë i pari dhe cili kali i dytë dhe vetëm nëse shfaqet ai rendi i saktë dhe ju jeni fituesi.

Shpjegohen linjat e basteve të garave me kuaj
Si të gjeni shanset më të mira të basteve të garave me kuaj

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të garave me kuaj

Vëmendja më e madhe duhet t'i kushtohet gjithmonë cilësisë së probabiliteteve kur zgjidhni një bastvënës të garave me kuaj. Nëse planifikoni të vini bast në garat me kuaj rregullisht, bastet me shanset më të mira duhet të jenë prioritet. Libërbërës të ndryshëm do të kenë shanse të ndryshme për kuajt në të njëjtën garë dhe ju dëshironi të vini bast me koeficientët më të lartë të mundshëm për të siguruar shumën maksimale të fitimeve nëse fitoni.

Gjithashtu, kur zgjidhni një libralidhës të garave me kuaj, dëshironi të siguroheni që libralidhësi që përdorni të paguajë numrin maksimal të vendeve. Ju do të zhgënjeheni shumë kur shihni kalin tuaj të përfundojë i katërti dhe të keni një bast humbës, vetëm për të kuptuar se nëse do të kishit vendosur të njëjtin bast me një tjetër bastvënës, ata do të kishin paguar gjithashtu fituesin e vendit të katërt.

Së fundi, kur zgjidhni një bastvënës të garave me kuaj, gjithmonë kushtojini vëmendje bonuseve më të mira. Ka shumë libralidhës online që ofrojnë fantastike bonuse të mirëseardhjes, ndërsa të tjerët do të kenë promovime speciale për garat me kuaj.

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të garave me kuaj
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e garave me kuaj

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e garave me kuaj

Garat me kuaj janë gjithmonë të njohura, kështu që qasja në informacione të besueshme është mjaft e lehtë. Mënyra më e lehtë për të mbledhur të dhëna është të ndiqni profilet e mediave sociale të stallave, kalorësve dhe trajnerëve. Ju gjithashtu duhet të vizitoni rregullisht faqet e garave me kuaj si SkiRacing, The Guardian dhe At Races. Kjo faqe publikon informacione shumë të dobishme rreth stërvitjes, garave dhe kuajve.

Krahasuar me sportet e tjera, gjetja e basteshkruesit më të mirë që ofron shanse dhe linja të mira të garave me kuaj është mjaft e vështirë pasi jo të gjithë e panë atë fitimprurëse.

Gjithsesi, të librat më të mëdhenj të sportit në internet keni oferta të mira për gara me kuaj. Një prej tyre sigurisht që është William Hill. Të gjitha opsionet për bastet e garave me kuaj që mund të mendoni mund të gjenden atje dhe shpesh ka promovime që i bëjnë bastet e garave me kuaj edhe më emocionues.

1xBet është një vend tjetër ku mund të gjeni gjithçka që dëshironi kur bëhet fjalë për garat me kuaj. Shanset e mira, një shumëllojshmëri opsionesh dhe bastet live janë gjithçka që ju nevojitet për të shijuar bastet e garave me kuaj.

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e garave me kuaj
Këshilla dhe truket për shanset e basteve të garave me kuaj

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të garave me kuaj

Një strategji e përgatitur ka një rëndësi të madhe në bastet e garave me kuaj. Është mirë të kesh një plan për t'u përmbajtur dhe kështu të shmangësh humbjet e mundshme.

Kur bëhet fjalë për garat me kuaj, analiza para garës është ndoshta pjesa më e rëndësishme e basteve. Gjithmonë duhet t'i kushtoni vëmendje formës së vetë kalit, si dhe kushteve të pistës dhe faktorëve të tjerë që mund të ndikojnë në garë. Marrja e kohës për të bërë një hulumtim të vogël zakonisht do të shpërblehet.

Në internet mund të gjeni programe të ndryshme që ju japin të gjithë informacionin e dobishëm statistikor për kuajt, trajnerët e tyre dhe madje edhe pronarët e tyre. Zakonisht, këto aplikacione tarifohen. Megjithatë, çmimi nuk është i lartë, ndaj ia vlen të investoni në njërën prej tyre.

Gjithashtu, ndiqni mbarështuesit më të vegjël dhe arritjet e tyre, jo vetëm kunjat më të forta. Shumë bastorë mendojnë se duke luajtur me favoritët më të mëdhenj do të përfitojnë gjithmonë, por kjo mund të mos jetë e vërtetë. Kërkoni gjithashtu për yje në rritje, veçanërisht nëse dëshironi të luani disa baste me shumë pozicione.

Nuk është keq që pavarësisht nga të gjitha rishikimet dhe statistikat në dispozicion, ju gjithashtu mbani të dhënat tuaja për kuajt, sepse nuk mendoni saktësisht njësoj si njerëzit që janë përgjegjës për përpunimin e të dhënave.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të garave me kuaj
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi