Gjithçka rreth Cricket Odds

A e dini se kriket është sporti i dytë më i popullarizuar në botë? Sigurisht, vetëm statistikisht, sepse është popullor në Indi, Pakistan dhe vendet e Komonuelthit, gjë që nuk pasqyron tablonë e vërtetë të popullaritetit të këtij sporti.

Kriketi është në thelb një sport britanik që u përhap më së shumti në ish-kolonitë britanike dhe është pararendësi i bejsbollit, me të cilin ndan disa ngjashmëri. Kriket luhet në një fushë ovale dhe ekipet kanë 11 lojtarë. Qëllimi i lojës është të shënoni më shumë pikë se kundërshtari, dhe pikët shënohen duke vrapuar, të quajtur gjerësisht vrapim.

Si të lexoni shanset e basteve të kriketit?

Si të lexoni shanset e basteve të kriketit?

Pasi një lojtar godet topin dhe e dërgon atë në një pjesë të fushës ku nuk ka mbrojtës kundërshtarë, ai mund të vrapojë në një bazë të caktuar që do t'i sjellë një pikë. Nëse goditja e godet topin në mënyrë që ai të dalë jashtë kufijve, ai merr katër pikë, dhe duke goditur topin në ajër, i cili përfundon jashtë kufirit, merr gjashtë pikë.

Ndeshjet në variacionet më të njohura zgjasin mjaft gjatë dhe rezultati matet në disa qindra pikë.

Si të lexoni shanset e basteve të kriketit?
Gjithçka për shanset e kriketit, linjat e basteve dhe përhapjet

Gjithçka për shanset e kriketit, linjat e basteve dhe përhapjet

Nëse keni vizituar ndonjë bast kriketi atëherë ju e dini se bowlers dhe batsmen janë yjet më të mëdhenj të çdo ekipi kriket. Janë këto dy pozicione që kanë më shumë përgjegjësi dhe i sjellin përparësi ekipit të tyre, ndaj forma e yjeve kryesore është diçka që duhet t'i kushtoni vëmendje kur bëhet fjalë për bastet e kriketit.

Përveç monitorimit të formës së lojtarëve, shikimi i ndeshjeve është një pjesë kyçe e strategjisë, veçanërisht kur bëhet fjalë për bastet e drejtpërdrejta të kriketit. Transmetim i drejtpërdrejtë i basteve e ndeshjeve të kriketit do t'ju ndihmojë të kuptoni më mirë strategjitë e ekipit dhe të vendosni bastet tuaja bazuar në ndryshimet e ngjarjeve në fushë.

Bota e basteve të kriketit shpesh mund të jetë e ndërlikuar për bastorët e rinj. Gjegjësisht, ekzistojnë tre lloje zyrtare të kriketit dhe ato të pafundme jozyrtare.

Provoni kriketin

Ndeshjet zgjasin pesë ditë dhe konsiderohen si formati më i rëndësishëm i kriketit. Ky format është sfida e fundit për aftësitë fizike dhe mendore të lojtarëve. Nëse jeni të interesuar në këtë bast në forumin e kriketit me informacion mbi statusin e lojtarit është diçka që duhet ta vizitoni më shpesh.

Kriket një ditë

Luhet si ndeshje më vete ose pjesë e një serie. Kriketi One Day ka rregulla të ndryshme loje në krahasim me kriketin Test dhe një ndeshje zgjat "vetëm" shtatë orë. Basti më i mirë i kriketit për kriket njëditore është të vini bast në një ekip që ka një bastman të shkëlqyer.

Njëzet e 20 kriket

Më e shpejta nga të gjitha format, loja zgjat tre orë. Ekipet kanë nga një radhë secila dhe numri maksimal i over-eve është 20. Në këtë lloj kriketi, shpejtësia e shënimit të vrapimeve është parësore dhe bastmenët do të marrin më shumë rreziqe. Kur bëhet fjalë për bastet e kriketit, parashikimet për ndeshjet T20 janë mjaft të dobëta, por ky format është i shkëlqyeshëm për bastet e drejtpërdrejta të kriketit.

Gjithçka për shanset e kriketit, linjat e basteve dhe përhapjet
Si të bastni në kriket

Si të bastni në kriket

Bastet e kriketit janë një kombinim i njohurive sportive, analizave të ndeshjeve dhe statistikave. Pak fat nuk është kurrë i pavend, por do të ishte gabim të mendosh se bastet e kriketit janë fat i pastër. Nëse doni të bëni një bast fitimi në kriket, mësoni gjithçka që mund të mësoni rreth sportit dhe shikoni të paktën disa ndeshje çdo javë.

Pas kësaj, zgjidhni një deri në një maksimum prej tre skuadrash kriketi për të vënë bast dhe mbani gjurmët e statistikave të tyre, duke përfshirë formën, lojtarët kryesorë, traditën, gjendjen e fushës dhe çdo të dhënë tjetër që mund të ndikojë në rezultatin e një ndeshjeje kriket. Vetëm me një qasje serioze mund të prisni të ardhura afatgjata nga bastet e kriketit.

Si të bastni në kriket
Shpjegohen linjat e basteve të kriketit

Shpjegohen linjat e basteve të kriketit

Në fazat e tij fillestare, kriket luhej vetëm në formatin testues të lojës të quajtur kriket me formë të gjatë. Përfundimisht, lojtarët dhe spektatorët filluan të mërziten për lojën e gjatë. Si rezultat, disa autoritete të kriketit kanë sugjeruar formate më të shkurtra. Këto formate të shkurtra të kriketit përfundimisht u bënë ato që ne i njohim tani si kriket ODI dhe T20.

Bastet sportive vetë ka qenë një kalim kohe popullore për adhuruesit e pothuajse çdo sporti. Bixhozi i kriketit ka qenë gjithashtu rreth e rrotull për dekada. Në mesin e viteve 1660, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar miratoi Aktin e Lojërave të Lojërave të vitit 1664. Ky akt kërcënoi perspektivat e lojërave të fatit sportiv duke kufizuar bastet në 100 £, por praktika u bë më e popullarizuar, megjithëse në mënyrë të paligjshme.

Që atëherë, bastet e kriketit nuk janë ngadalësuar kurrë. Me ardhjen e ligës tanimë më të madhe të kriketit në botë, Ligës Premier indiane (IPL), kumarxhinjtë tani po praktikojnë baste kriketi duke vendosur baste në miliarda.

IPL vlerësohet të jetë me vlerë më shumë se 5 miliardë dollarë dhe vlera e saj vazhdon të rritet vetëm me të çdo turne. IPL gjithashtu sjell më shumë se 300 milionë shikime në çdo turne. Kjo është ndoshta arsyeja pse India pret gjithashtu komunitetin më të madh të lojërave të fatit të kriketit.

Shpjegohen linjat e basteve të kriketit
Si të gjeni shanset më të mira të basteve të kriketit

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të kriketit

Bastet e kriketit janë një gjë e shkëlqyer nëse keni njohuri për këtë sport. Edhe pse ky sport është i dyti më i ndjekur në botë, kjo nuk do të thotë se vetëm ata që e njohin, vënë bast për të. Krejt e kundërta, shumica e lojtarëve që bastojnë në kriket janë tifozë që bastojnë pothuajse ekskluzivisht përmendësh.

Vizitoni çdo forum të basteve të kriketit dhe do të shihni se për çfarë po flasim. Por ushtria e tifozëve të kriketit që vënë baste mbi emocionet në fakt bën një gjë të madhe për lojtarët tanë profesionistë: i rrit ata shanset e basteve.

Domethënë, të gjithë basteshkruesit e kriketit online në botë reagojnë ndaj një numri të madh pagesash për një palë të caktuar duke rritur ose ulur shanset. Nëse një grup tifozësh anglezë blejnë bileta për Anglinë për të fituar kundër Australisë, shanset për Australinë do të rriten, edhe pse të gjitha këshillat e basteve parashikojnë që Australia është favorite në ndeshje.

Kjo rezulton në të ashtuquajturin Bast të vlerës, pra një situatë ku lartësia e kuotës nuk korrespondon me raportin aktual të forcës. Bastet me vlerë mund të gjenden në kriket nëse e njihni këtë sport dhe mund t'ju shpërblejnë me shanse mbi 4, të cilat lojtarët tanë me siguri do t'i vlerësojnë.

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të kriketit
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e kriketit

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e kriketit

Britania e Madhe është shtëpia e kriketit dhe basteve dhe William Hill është një prej tyre libralidhësi më i mirë në internet për baste kriketi. Duke klikuar në butonin Cricket në faqen e menysë, do të futni ofertat e basteve të kriketit që duken aq të mira sa duket. William Hill ofron çiftet më interesante të kriketit, baste speciale mbi to, si dhe një buton ndeshjeje live.

Nëse zgjidhni bastet e drejtpërdrejta të kriketit, do të keni akses në shtjellime të shkëlqyera, si dhe një dritare të veçantë të statistikave të ndeshjeve. William Hill mbulon një numër të madh ligash, kampionatesh, ndeshjesh ndërkombëtare dhe ndeshjesh ekspozitash.

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e kriketit
Këshilla dhe truket për shanset e basteve të kriketit

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të kriketit

Ka libra të posaçëm sportiv të kriketit në internet që merren vetëm me gjetjen e bastebërësve që vendosin një pengesë të tepruar tek të preferuarit. Edhe pse ka skuadra që janë favorit të qartë në lojë, basteshkruesit shpesh dinë t'i mbivlerësojnë ato dhe të ofrojnë shumë pikë handikapi për fitoren e tyre.

Kriketi është një sport kompleks dhe fitoret e humbura nuk janë aspak të rralla, të cilat lojtarët tanë dinë të përfitojnë.

Fitnesi dhe forma janë një pjesë e rëndësishme e çdo sporti, dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për kriket. Në një sport ku lojërat zgjasin pesë ditë, gjendja mendore dhe fizike e ekipit testohet shpesh. Prandaj, për bastet në kriket, forumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm, sepse në forume mund të gjeni informacione të brendshme në lidhje me aftësinë e skuadrave.

Forma e ekipit është gjithashtu një aspekt kyç i basteve, pasi skuadrat që kanë një rritje në formë mund të mposhtin shumë ekipe më të forta. E kundërta është gjithashtu e vërtetë, nëse skuadrat e forta janë në formë të keqe, nuk mund të konsiderohen favorite në asnjë ndeshje.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të kriketit
Analizoni bastet tuaja të mëparshme

Analizoni bastet tuaja të mëparshme

Parashikimet tuaja të kriketit nuk u realizuan dhe bileta juaj nuk fitoi? Mësoni nga gabimet tuaja. Analizoni ndeshjen e kriketit në të cilën keni dështuar dhe përpiquni të kuptoni pse ndodhi. Është një çështje force madhore, një ndërthurje rastësish, mungesë informacioni apo gjykimi juaj i keq?

Gjeni gabimin dhe bëni gjithçka që mundeni për ta parandaluar atë të përsëritet.

Analizoni bastet tuaja të mëparshme