Gjithçka rreth American Football Odds

Topi transferohet duke e mbajtur me vete (duke nxituar), ose duke hedhur dhe kaluar nga një anëtar i ekipit të tij në tjetrin (pasim).

Pikët mund të shënohen në një sërë mënyrash të ndryshme, duke përfshirë kalimin e topit mbi vijën e portës, hedhjen e topit te një lojtar që ka kaluar vijën e portës (që është një goditje në të dy rastet), ose gjuajtja nëpër shtyllat e portës (fushë qëllimi). Fitues është skuadra me më shumë pikë pas skadimit të kohës.

Loja zakonisht zgjat 60 minuta të ndara në 4 periudha nga 15 minuta.

Gjithçka rreth American Football Odds
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Gjithçka në lidhje me shanset e futbollit amerikan, linjat e basteve dhe spread-et

Gjithçka në lidhje me shanset e futbollit amerikan, linjat e basteve dhe spread-et

Shumica e baste për futbollin amerikan janë në fakt baste në ligën NFL. NFL përbëhet nga 32 ekipe, të ndara në 8 divizione, dhe secili ekip luan 17 ndeshje gjatë sezonit të rregullt. Ky është një sezon i shkurtër në krahasim me shumicën e ligave të tjera, duke luajtur nga fillimi i shtatorit deri në fillim të shkurtit.

Për shkak të kohëzgjatjes së shkurtër të sezonit, NFL mund të jetë një sfidë për ata që pëlqejnë të bastojnë në ligë, pasi numri i kufizuar i lojërave dhe ekipet kundërshtare e bëjnë të vështirë vlerësimin e potencialit të vërtetë që kanë ekipet. Por është një sfidë me të cilën përballen të gjithë dhe mund të bëhet një avantazh për ata që janë të përgatitur.

Gjithçka në lidhje me shanset e futbollit amerikan, linjat e basteve dhe spread-et
Shanset e parave të futbollit amerikan dhe si të bastoni në futbollin amerikan

Shanset e parave të futbollit amerikan dhe si të bastoni në futbollin amerikan

A bast i linjës së parave është ai në të cilin ju zgjidhni se kush do ta fitojë ndeshjen. Ju nuk keni nevojë të parashikoni aspekte të tjera të lojës, thjesht zgjidhni fituesin midis ekipit A dhe ekipit B. Shumica e fillestarëve zgjedhin këtë lloj basti sepse duket më i thjeshtë.

Futbolli amerikan u përhap

Forma më e njohur e basteve në futbollin amerikan është përhapur, e cila quhet edhe bast me handikap. Mënyra më e mirë për të përshkruar këtë formë të bastit është me shembull. Pra, nëse e shihni ndeshjen midis New Orleans Saints dhe Dallas Cowboys me -3.5 pikë të përhapur në New Orleans, çfarë saktësisht do të thotë kjo?

Kjo do të thotë që shenjtorët, për të mbuluar përhapjen, duhet të fitojnë me një minimum prej 4 pikësh. Nga ana tjetër, nëse do të vini bast për Cowboys, ju fitoni nëse ata fitojnë ose humbin me një maksimum prej tre pikësh.

Në thelb, krijuesi i basteve vlerësoi në këtë mënyrë diferencën që e bën lojën 50-50. Në shembullin tonë, krijuesi i basteve të futbollit amerikan e ka vendosur diferencën për New Orleans në -3.5 sepse ai beson se ka një shans 50% që Chicago të fitojë me të paktën 4 pikë ose një shans 50% që të mos fitojë.

Fatkeqësisht, nëse e dimë se basteshkruesit nuk ofrojnë shanse "edhe para" prej 2.00, dhe zakonisht janë koeficiente 1.85 deri në 1.90 në bastet e përhapura, kjo do të thotë që ju duhet të fitoni të paktën 52.5% të basteve tuaja për të thyer barazimin. Kjo është më e vështirë se sa duket. Sido që të jetë, për të pasur sukses afatgjatë, raporti i artë do të ishte 55.5%.

Shanset e parave të futbollit amerikan dhe si të bastoni në futbollin amerikan
Shpjegohen linjat e basteve të futbollit amerikan

Shpjegohen linjat e basteve të futbollit amerikan

Diçka që është shumë e rëndësishme të kihet parasysh kur bastet në linjat e basteve të futbollit amerikan është diçka që quhet numra kyç.

Numrat kyç janë kufijtë më të zakonshëm të fitores në Lojëra NFL. Sipas renditjes së paraqitjes janë 3 pikë, 7 pikë dhe 10 pikë. Gjatë 20 sezoneve të fundit, gati një e treta e ndeshjeve kanë përfunduar me një nga këto tre diferenca.

Pra, pse duhet të mbani parasysh numrat kyç? Epo, nëse marrim parasysh se në 20 sezonet e fundit 16% e lojërave përfunduan me një diferencë prej 3 pikësh, është e rëndësishme që nëse vini bast në përhapjen e NFL, të kuptoni ndryshimin midis linjës 2.5 dhe linjës 3.5, ose 6.5. dhe 7.5.

Meqenëse kaq shumë lojëra përfundojnë në këto kufij, kjo do të thotë se një diferencë prej 1 pikësh midis një spread 2.5 dhe 3.5 është shumë më domethënëse sesa një diferencë 1 pikë midis një spread 4.5 dhe një 5.5 pikë, apo edhe një diferencë 2 pikë midis një spread nga 10.5 në 12.5 pikë.

Për të thjeshtuar gjërat: le të themi se Baltimore Ravens mori një përhapje prej +3,5 pikë. Për shkak se diferenca prej 3 pikësh është aq e vendosur dhe e zakonshme, sa 0,5 më shumë se Ravens mori më lart është shumë më e vlefshme se rreth 0,5 pikë në një rast me 5 ose 8 pikë, sepse ato ndodhin shumë më rrallë.

Shpjegohen linjat e basteve të futbollit amerikan
Si të gjeni shanset më të mira të basteve të futbollit amerikan

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të futbollit amerikan

Duke pasur parasysh faktin se NFL është liga më e njohur në SHBA, çdo libër sportiv i futbollit amerikan ofron një shumëllojshmëri linjash në lojërat e futbollit NFL dhe kolegj. Duke e ditur se bastet e përhapjes janë linja më e zakonshme e luajtur në futbollin amerikan, basteshkruesit bëjnë përpjekje shtesë për t'i bërë ato aq të mira sa të bëhet.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë se nuk ka ndonjë dallim në lidhje me shanset dhe linjat midis tyre libra sportive në internet. Futbolli amerikan është një sport në të cilin ndryshimi i një pike në përhapje po bën ndryshimin më të madh në të gjitha sportet.

Zakonisht, ka të paktën një javë ndërmjet dy ndeshjeve që luan një ekip. Në atë kohë mund të ndodhin shumë ngjarje që do të ndikojnë në shanset dhe linjat. Kjo është periudha kur duhet të bëhet krahasimi i gjasave. Çdo ndryshim i rëndësishëm mund të përdoret për të vendosur një bast mbi shanset që do të sillnin vlerë të mirë.

Si të gjeni shanset më të mira të basteve të futbollit amerikan
Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e futbollit amerikan

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e futbollit amerikan

Sezoni i futbollit amerikan nuk ofron shumë lojëra siç bëjnë bejsbolli dhe basketbolli. Ky fakt e bën edhe më të rëndësishëm gjetjen e bastebërësit të duhur të futbollit amerikan në internet, pasi dëshironi ta keni atë shanset më të mira të mundshme të basteve dhe linjat gati kur të fillojë sezoni.

10bet, BetVictor, Gunsbet dhe Melbet ofrojnë gjithçka që do t'i nevojitet çdo bastuesi i futbollit amerikan.

Futbolli amerikan, si një nga sportet më dinamike, mund të përshkruhet si një lojë shahu mes dy skuadrave. Çdo skuadër ka dhjetëra dhe madje qindra veprime në librin e tyre të lojërave që i ka në dispozicion dhe që i ka praktikuar me zell.

Disa veprime janë shumë të sigurta ndërsa veprime të tjera janë të rrezikshme, por nëse ekzekutohen mirë, mund të fitojnë shumë hapësirë.

Duhet të jetë e njëjtë me veprimet tuaja kur vendosni një bast. Sigurohuni që të bëni detyrat e shtëpisë tuaj dhe të gjeni libralidhësin më të mirë që do t'i përmbaheshit për sezonin dhe shpresojmë të përfitoni nga kjo.

Ju nuk mund të ndikoni në rezultatin e lojës, por patjetër që mund ta vendosni veten në situatën më të mirë të mundshme për të përfituar sa më shumë nëse basti juaj kthehet në fitues.

Faqet më të mira të basteve në internet për shanset e futbollit amerikan
Këshilla dhe truket për shanset e basteve të futbollit amerikan

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të futbollit amerikan

Puna e palodhur dhe kërkimi janë dy strategji të domosdoshme të basteve të futbollit amerikan në internet. Ju duhet të përthithni sa më shumë informacion që të jetë e mundur për ekipin për të cilin po bastni, si dhe për kundërshtarin e tyre. Futbolli amerikan është një sport agresiv që shpesh çon në lëndime të lojtarëve.

Për të qenë të vetëdijshëm nëse ndonjë lojtar kyç do të mungojë në ngjarjen e ardhshme, kontrolloni Raportet e Dëmtimeve të Ekipit. Mungesa e një lojtari kyç mund të çojë në një rënie drastike të performancës së të gjithë ekipit.

Përveç kësaj, duhet të hulumtohen statistikat e secilit lojtar individual, performanca e ekipit në sezonin e kaluar, të shihet rëndësia e ndeshjeve dhe faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në rezultatin përfundimtar.

Gjithashtu, avantazhi i fushës së shtëpisë është i rëndësishëm në lojërat e futbollit amerikan. Bëni kërkimin tuaj duke krahasuar suksesin e ndeshjeve të ekipit tuaj në shtëpi dhe jashtë. Sipas statistikave të përgjithshme, skuadrat që luajnë në shtëpi fitojnë 60% të rasteve. Ekipet që luajnë jashtë mund të jenë në disavantazh për shkak të efektit të turmës, lodhjes së udhëtimit, ndryshimit të zonës kohore dhe të ngjashme.

Në fund, duam të theksojmë se trajnerët dhe taktikat e tyre luajnë një rol të rëndësishëm në rezultatin përfundimtar të çdo ndeshje. Trajnerët përdorin strategji të përsëritura që mund të jenë shumë të mira kundër disa kundërshtarëve dhe të dështojnë kundër të tjerëve.

Këshilla dhe truket për shanset e basteve të futbollit amerikan
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi