Si të vini bast në Serie A në 2024

Seria A njihet gjithashtu si Serie A TIM për shkak të sponsorizimit kombëtar. Një Scudetto i jepet fituesit të këtij turneu të ligës më të mirë për klubet profesionale të nivelit të lartë të strukturës së futbollit italian. Që nga viti 1930, formati i ligës përdor një planifikim të rrumbullakët. Liga njihet gjerësisht si një nga ligat më të mira të futbollit në botë dhe është e popullarizuar me bastebërësit në internet të Serisë A. Gjithashtu, konkurrenca shpesh portretizohet si një nga ligat më të forta dhe taktike të futbollit mbrojtës në botë.

Kjo ligë italiane është ndër ligat më të vështira të futbollit në botë. Koeficienti i UEFA-s për ligat kombëtare e rendit Serinë A të tretën në kontinent. Liga është përpara Bundesligës së Gjermanisë dhe Ligës 1 franceze, por bie pas Premierligës së Anglisë dhe La Ligës spanjolle.

Si të vini bast në Serie A në 2024
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Formati i Serisë A

Formati i Serisë A

Baza për këto renditje janë paraqitjet e mëparshme pesëvjeçare në garat evropiane të klubeve nga klubet e një vendi të caktuar.

Në pjesën më të madhe të historisë së kësaj lige, tetëmbëdhjetë apo gjashtëmbëdhjetë ekipe konkurruan në këtë kampionat më të lartë italian. Megjithatë, që nga viti 2004/05, njëzet ekipe marrin pjesë në Serinë A. Çdo ekip përballet me secilin nga nëntëmbëdhjetë klubet gjatë sezonit. Ekipet luajnë një lojë në stadiumin e tyre në shtëpi dhe tjetrën në terrenin e kundërshtarëve të tyre, në total tridhjetë e tetë ndeshje kur përfundon sezoni.

Klubet përballen me secilin nga nëntëmbëdhjetë kundërshtarët një herë gjatë gjysmës së parë të sezonit. Më pas klubet do të përballen sërish me njëri-tjetrin në pjesën e dytë të sezonit, me ndeshje në shtëpi dhe të kundërta jashtë fushe. Kështu, ka shumë tregje bastesh të Serisë A në faqet e basteve sportive në internet.

Në sezonet e mëparshme, si pjesa e parë ashtu edhe pjesa e dytë e sezonit kishin renditje saktësisht të ngjashme. Megjithatë, duke filluar nga sezoni 2021/22, Serie A filloi zbatimin e një orari të rastësishëm. Orari tani ndjek atë të ligave spanjolle, angleze dhe franceze.

Formati i Serisë A
Renditja në Ligë

Renditja në Ligë

Që nga viti 1995, skuadrat nuk marrin asnjë pikë kur humbasin, por marrin tre pikë për fitoren e një ndeshjeje dhe një pikë të vetme për një barazim. Para vitit 1995, skuadrat merrnin më parë dy pikë pas fitores. Vizatimi dhe humbja ishin të ngjashme me formatin aktual.

Katër skuadrat më të mira fitojnë një vend në Ligën e Kampionëve në sezonin e ardhshëm. Vendi i pestë dhe i gjashtë kërkohet për t'u kualifikuar në Europa League në sezonin e ardhshëm. Skuadra e renditur e shtatë luan në Ligën e re të Konferencës së Evropës. Klubet nga Seria B fitojnë promovimin në Serie A në fund të çdo sezoni.

Këto skuadra janë zëvendësuese për tre skuadrat e renditjes së poshtme që marrin rënien nga kategoria kur të përfundojë sezoni.

Ndërsa niveli është i njohur për mbrojtjen e tij të ngushtë dhe kontrollin taktik, ka mjaft futboll emocionues për t'u shijuar. Tifozët e Serisë A i referohen titullit të ligës si Scudetto.

Renditja në Ligë
Klubet më të mira të Serisë A

Klubet më të mira të Serisë A

Ka disa klube më të mira në këtë kompeticion të lartë italian. Këto janë skuadrat që kanë fituar më shumë kampionate. Me kalimin e viteve, të ekipet e futbollit kanë pasur gjithashtu shumë lojtarë yje në listat e tyre.

Inter Milan

Që nga fillimi i tij në 1909, klubi ka qenë i vetmi që ka konkurruar në Serinë A. Interi ndan stadiumin legjendar San Siro me rivalët vendas AC Milan për ndeshjet në shtëpi. Skuadra ka fituar tridhjetë e tre kampionate vendase.

AC Milan

Siç dihet, Milani e ka kaluar të gjithë mandatin në ligën e lartë, me përjashtim të dy sezoneve nga viti 1980 deri në vitin 1983. Klubi është një nga më të begatë në futbollin italian dhe ndërkombëtar. Fituesi i sezonit 2021/22 ishte AC Milan, i cili fitoi titullin e parë të ligës që nga viti 2011.

romët

Në vitin 2022, AS Roma, i quajtur sipas kryeqytetit të Italisë, fitoi Ligën inauguruese të Konferencës së Evropës. Roma ka fituar gjithashtu tre tituj të ligës, më i fundit në vitin 2001. Klubi ndan Stadio Olimpico-n e madhe me rivalin lokal Lazio për ndeshjet në shtëpi.

Juventus

Shumica e yjeve të La Ligës kanë luajtur për Juventusin gjatë gjithë historisë së futbollit të ligës italiane dhe ata vazhdojnë të jenë një forcë e pandalshme në ligë. Bianconerët e kanë fituar titullin 32 herë, duke përfshirë një ecuri pesëvjeçare nga 2011 deri në 2016.

Napoli

Pavarësisht se nuk ka fituar një titull kohët e fundit, Napoli ka mbetur një forcë dominuese në ligë. Futbollistët mund të gjejnë tregjet e basteve të Napolit në çdo prezantues online. Napoli ka bazën e katërt më të madhe të tifozëve në Itali dhe është skuadra e pestë me të ardhurat më të larta.

Klubet më të mira të Serisë A
Statistikat kryesore të Serie A

Statistikat kryesore të Serie A

Juventus vendosi një rekord të ri me 102 pikë në sezonin 2013/14, i cili ende nuk është tejkaluar. Performanca dërrmuese ishte domethënëse sepse Juventusi kishte fituar tashmë titullin dy javë më parë. Inter Milan mban rekordin për diferencën më të madhe të fitoreve, pasi ka përfunduar 22 pikë përpara nënkampionëve në sezonin 2006/07.

Lojtarët me mbi 200 gola janë José Altafini, Gunnar Nordahl, Antonio Di Natale, Giuseppe Meazza dhe Roberto Baggio. Gianluigi Buffon dhe Paulo Maldini kanë më së shumti paraqitje, me përkatësisht 657 dhe 647 ndeshje.

Përveç Maldinit dhe Buffon, dy lojtarë në Serie A kanë bërë më shumë se 600 paraqitje: Francesco Totti dhe Javier Zanetti. Me shumicën e ndeshjeve të luajtura nga lojtarë të huaj, Zanetti mban rekordin.

Buffon ka rekordin për më shumë gola të pastra në Serie A me 299. Me 16 kartonë të kuq, Paolo Montero, Luigi Di Biagio dhe Giulio Falcone mbajnë rekordin. Me 792 paraqitje (duke përjashtuar pesë ndeshje të playoff-it), Carlo Mazzone është trajneri me më shumë paraqitje.

Statistikat kryesore të Serie A
Garat e Serisë A të Ligës dhe Kupës

Garat e Serisë A të Ligës dhe Kupës

Kupa e Italisë, ose Kupa e Italisë, është një kompeticion vjetor i kupës me nokaut të futbollit italian i drejtuar nga organi drejtues i futbollit, FIGC deri në vitin 2010. Që nga viti 2010, Lega Serie A drejton këtë kompeticion. Kupa zhvillohet në intervalet ndërmjet ndeshjeve të ligës. Me katërmbëdhjetë trofe, Juventus është skuadra më e suksesshme dhe është një zgjedhje e njohur në çdo libër sportiv në internet.

Supercoppa Italiana, ose Superkupa e Italisë, është një lojë vjetore midis fituesve të Serisë A të sezonit të kaluar dhe Kupës së Italisë.

Kohët e fundit, skuadrat nga Seria A nuk kanë pasur shumë fat në Liga e Kampioneve. Interi mundi Bayern Munichun në vitin 2010 për fitoren e tyre më të fundit. Në vitin 2017, Juventus arriti në finale, por humbi nga Real Madrid, dy vjet pas humbjes nga Barcelona.

AC Milan e ka fituar Ligën e Kampionëve shtatë herë, duke e bërë atë skuadrën më dominuese në Serie A në kompeticion. Inter Milan dhe Juventus kanë fituar tre herë, dhe Juventus ka fituar dy herë.

Ekipet nga Seria A garojnë edhe në Europa League. Skuadrat e Serie A kanë fituar nëntë tituj, duke përfshirë tre nga Interi dhe Juventusi, dy nga Parma dhe një nga Napoli. Ekipet e Serisë A janë zgjedhje të njohura në ofruesit online të librave sportiv në këtë garë. Megjithatë, Parma është fituesi më i fundit që ka ngritur kupën në 1999.

Garat e Serisë A të Ligës dhe Kupës
Historia e Serisë A

Historia e Serisë A

Nga viti 1898 deri në 1922, liga u zhvillua si disa divizione rajonale. Struktura aktuale daton në sezonin 1929/30. Juventusi ka suksesin më të madh në Serie A, me 36 tituj. AC Milan dhe Inter Milan janë klubet e dyta më të suksesshme, secili me nëntëmbëdhjetë tituj ligë.

Të dy klubet e Milanit kanë pasur kohë të vështira kohët e fundit për shkak të dominimit të Juventusit, por kjo ka lejuar shfaqjen e disa emrave më të rinj në nivelet e larta të lojës italiane. Në të vërtetë, Roma dhe Napoli kanë qenë konkurrentët kryesorë të Bianconerëve në vitet e fundit. Megjithatë, asnjëra nuk ka bërë mjaftueshëm për të krijuar një sfidë të zgjatur. Pas një zgjerimi në 2005, divizioni tani ka 20 ekipe dhe ndjek një format standard.

Çfarë e bën Serinë A kaq të njohur?

Seria A ka prodhuar disa nga lojtarët më inteligjentë në historinë e lojës. Ky reputacion ka mbërthyer me ligën edhe sot e kësaj dite. Serie A mbetet prapa ligave më të mira në Angli dhe Spanjë për sa i përket zhvillimit komercial. Gjithashtu nuk ka shifrat më të mira të frekuentimit në Evropë.

Silvio Piola, i cili luajti për Cagliari Calcio nga viti 1929 deri në 1952, mban rekordin për më shumë gola të shënuar (274) në ligë. Francesco Totti, i cili shënoi 250 gola midis 1992 dhe 2017, është golashënuesi më i mirë pas Piolës.

Historia e Serisë A
Shanset më të mira të basteve në Serie A

Shanset më të mira të basteve në Serie A

Shumë dashamirës të futbollit do të duken në vende si Italia kur duan të shohin më të mirën e lojës, sepse në atë vend luajnë disa skuadra vendase shumë të njohura. Këto lojëra do t'u ofrojnë gjithmonë lojtarëve shumë opsione bastesh. Gjithashtu, dikush mund ta ketë më të përshtatshëm përdorimin e shërbimeve të transmetimit të drejtpërdrejtë ose të komenteve të drejtpërdrejta të ofruara nga shumë site bastesh në internet.

Linja e Parave

Në Moneyline, ka tre mundësi: fitimi i ekipit vendas, barazimi dhe fitorja e ekipit mysafir. Bastet e linjës parash paguhen pas kohës së rregullt, 90 minuta plus kohën e dëmtimit. Ndeshjet e Kupës si Coppa Italia mund të shkojnë në kohë shtesë dhe penallti në Itali. Të gjitha Bastet e linjës së parave zgjidhen me rezultatin në fund të kohës së rregullt, pavarësisht nga rezultati eventual.

Mbi/Nën

Në bastet e futbollit, totali i golave ose nën/mbi i referohet numrit të golave që dikush beson se do të shënohen gjatë lojës. Shumica e librave sportiv në internet do të kenë vetëm një vijë goli për çdo lojë, duke filluar nga nën/mbi 0.5, 1 ose 1.5 gola.

Kundër Përhapjes

Shumica e librave sportiv do të ofrojnë vetëm një vijë goli për çdo lojë, duke filluar nga +/- 0.5, 1 ose 1.5 gola. Kur individët vënë bast për Roma +1,5 gola (-250) dhe Napoli nuk arrin t'i mposhtë ata me dy gola ose më shumë në fund të kohës së rregullt, basti do të fitojë. Gjithashtu, kur një bast për Napolin -1.5 gola (+130), ata fitojnë nëse mposhtin Romën me dy ose më shumë gola.

Rezervimet

Bastet nëse një lojtar futbolli do të marrë një karton të verdhë apo të kuq mund të duket i çuditshëm, por ka rezultuar të jetë shumë i suksesshëm për bastet e zakonshme në faqet online të bastvënësve të Serie A. Bast në futboll prenotimet klasifikohen si një bast unik sepse ndryshon nga tregjet tradicionale të ndeshjeve fituese dhe nën/mbi.

Bastet e kartave të futbollit vijnë me rregulloret dhe përfitimet e tyre. Në vend të fatit, është çështje instinkti dhe hetimi i kujdesshëm. Për shkak se bastorët mund të fitojnë pavarësisht rezultatit përfundimtar, ata nuk duhet të presin derisa të përfundojë loja.

Shanset më të mira të basteve në Serie A
Bazat më të mira për të bastuar në Serinë A

Bazat më të mira për të bastuar në Serinë A

Për shkak të dominimit të tyre në ligë, Juventus, AC Milan dhe Inter Milan kanë monopolizuar efektivisht shanset më të shkurtra në tregjet e basteve të Serisë A. Që nga viti 1930, ata kanë fituar 80 për qind të titujve të ligës në Serie A mes tyre, me Juventusin që e ka fituar titullin më së shumti herë.

Kur vini bast në Serinë A në një nga faqet më të mira të libralidhësve në internet, lojtarët vërejnë se skuadrat që luajnë kundër klubeve kryesore kanë shanse më të gjata, në varësi të formës së tyre. Futbollistët mund të gjejnë shanset më të mira të Serisë A në 1xBet, Melbet, BetWinner, Parimatch, Megapari, William Hill dhe Unibet mes shumë basteshkruesve kryesorë. Është gjithashtu e dobishme të shikosh performancën individuale të lojtarëve për të parë nëse ka një rënie në formë në një nga klubet kryesore.

Bazat më të mira për të bastuar në Serinë A
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi