Si të vini bast në Premier League në 2024

Premier League angleze, e njohur gjerësisht si The Premier League, shquhet si liga më e madhe dhe më e njohur e futbollit në botë dhe ngjarja sportive më e shikuar. Njëzet skuadra përbëjnë këtë ligë dhe konkurrojnë në ndeshjet në shtëpi dhe jashtë. Ka gjithsej 380 lojëra gjatë sezonit, duke ofruar faqet më të mira të basteshkruesve në internet me shumë ngjarje bastesh. Premier League funksionon në bazë të rënies dhe promovimit.

Mbi një miliard familje i shohin ndeshjet e tij në të gjithë botën. Gjithashtu, entuziastët e basteve sportive online e ndjekin ligën me vëmendje. Kjo ligë është mikpritëse e shumë menaxherëve, ekipeve, yjeve dhe terreneve të shquara në futbollin ndërkombëtar.

Si të vini bast në Premier League në 2024
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Formati i Premier League

Formati i Premier League

Ky konkurs fillon në gusht dhe zgjat deri në maj. Çdo klub përballet me të tjerët, si në shtëpi ashtu edhe jashtë, ndërsa sezoni përparon. Një fitore i jep ekipit tre pikë dhe një barazim fiton një pikë. Kur përfundon sezoni, pala që ka më shumë pikë në total fiton titullin.

Kur dy skuadra përfundojnë sezonin me pikë të barabarta, ndryshimi i golave të tyre përcakton renditjen e tyre në ligë. Nëse skuadrat kanë diferenca identike të golave, golat e shënuar përdoren për renditjen e tyre. Në rast se këto skuadra janë ende të pandashme, do të kenë të njëjtën renditje në tabelë.

Megjithatë, kur skuadrat barazohen në krye, lojërat e tyre ballë për ballë përdoren për të përcaktuar fituesin dhe kur kjo nuk mjafton për t'i ndarë ato, ata luajnë një lojë pas sezonit për të përcaktuar fituesin.

Formati i Premier League
Tifozët dhe stadiumet e jashtëzakonshme

Tifozët dhe stadiumet e jashtëzakonshme

Kjo ligë ka disa nga tifozët më entuziastë dhe më të përkushtuar në mbarë botën. Megjithatë, ajo shkon më thellë se pasioni. Edhe duke marrë parasysh klubet që kalojnë pjesën më të madhe të sezonit në zonën e rënies, edhe pse klubi i tyre ka rezultate të dobëta, tifozët ende vijnë në çdo ndeshje dhe brohorasin lavdërimet e ekipit të tyre.

Tifozët nuk duhet të udhëtojnë larg në Ligë për të gjetur stadiume të klasit të parë. Këto stadiume ofrojnë vende të shkëlqyera, pamje dhe komoditet. Për më tepër, skuadrat kanë fusha të shkëlqyera loje për të luajtur futboll gjatë gjithë sezonit.

Dhjetë të parat anglisht Klubet e Premierligës kanë stadiume të shkëlqyera në shtëpi, duke filluar nga ato ikonë si Old Trafford dhe Anfield deri te terrenet futuriste si Emirates e Arsenalit. Edhe stadiumet e klubeve të vogla kanë dizajne të shkëlqyera të ndërtuara shpesh me standarde të larta.

Lojërat transmetohen drejtpërdrejt në televizion dhe priten me padurim nga fansat. Të ardhurat nga të drejtat globale të transmetimit janë të konsiderueshme. Megjithatë, ajo që e bën unike Premier League është se të ardhurat ndahen në mënyrë të barabartë mes 20 klubeve.

Tifozët dhe stadiumet e jashtëzakonshme
Skuadrat më të mira të Premier League

Skuadrat më të mira të Premier League

Disa nga klubet sportive më të mira, më të kërkuara dhe më të vlefshme konkurrojnë në ligë. Çdo kontinent në planet ka një nga këto klube.

Klubi i futbollit Liverpool

Skuadra ka prodhuar disa nga lojtarët më të mirë të ligës dhe është e njohur në mesin e tyre operatorët online të librave sportiv. Në Premier League, megjithatë, ata nuk kanë qenë dominues. Kampionati i vetëm i Liverpool-it erdhi në sezonin 2019/20. Ky ishte një sezon fantastik në të cilin ata barazuan për më shumë fitore në një sezon me 32. Ata gjithashtu përfunduan 18 pikë përpara Manchester City, i cili doli i dyti.

Manchester City

Skuadra ka pasur suksesin më të madh në dhjetë vitet e fundit. City ka fituar gjashtë kampionate, më e fundit është sezoni 2021/2022. Gjithashtu, klubi ka rekordin për diferencën më të madhe të fitoreve në ligë. Në sezonin 2017/18, Man United në vendin e dytë ishte nëntëmbëdhjetë pikë pas Man City në fund të sezonit.

Klubi i Futbollit Chelsea

Klubi me bazë në Londër është gjithashtu një nga ekipet më të suksesshme në Premier League. Chelsea ka pesë tituj në Premier League. Fitorja më e fundit e skuadrës ka ndodhur në sezonin 2016/17.

Klubi i Futbollit Arsenal

Skuadra me bazë në Londër është më e njohur për sezonin e tyre 2003-04, gjatë të cilit ata kaluan të pamposhtur. Ndeshjet e ekipit zhvillohen në stadiumin Emirates, i cili ka një kapacitet prej rreth 60,000 njerëz.

Tottenham Hotspurs

Tottenham mund të mos ketë aq shumë sukses sa gjashtë klubet e tjera të mëdha për sa i përket titujve të fituar. Megjithatë, përmirësimet e tyre të fundit me siguri do t'u japin atyre një titull. Përveç kësaj, ata kanë Harry Kane, sulmuesi më vdekjeprurës i ligës aktualisht.

West Ham United

Boleyn Ground i klubit, ku ata luajtën ndeshjet e tyre në shtëpi deri në vitin 2016, ishte i njohur. Ata më vonë u zhvendosën në stadiumin e Londrës, ku janë aktualisht. Klubi ka fituar tri herë FA Cup. West Ham pati një ecuri të mirë në Europa League në sezonin 2021/22. Megjithatë, ata u eliminuan në gjysmëfinale.

Skuadrat më të mira të Premier League
Statistikat kryesore të Premier League

Statistikat kryesore të Premier League

Man United është skuadra më e suksesshme e ligës. Skuadra, e cila luan ndeshjet e saj në shtëpi në stadiumin legjendar Old Trafford, ka fituar 13 herë Premier League. Të njohur edhe si Djajtë e Kuq, ata kanë fituar titullin për tre sezone radhazi në dy raste. Sir Alex Fergusson, trajneri i dytë më jetëgjatë pas Arsene Wenger të Arsenalit, ishte përgjegjës për shumicën e suksesit të tyre.

Arsenali mban rekordin për më shumë fitore radhazi në ligë. Ekipi 2003/04 u quajt "Të Pamposhturit" në këtë ngjarje. Megjithatë, kjo ishte fitorja e tyre e fundit në kampionatin e ligës deri më sot. Arsenali ka fituar katërmbëdhjetë tituj të FA Cup, duke e bërë atë skuadrën më të suksesshme në konkurs. Titulli më i fundit u dha në vitin 2020.

Klubet e Premier League në garat evropiane

Liverpool është skuadra angleze më e suksesshme në Evropë. Ata kanë fituar gjashtë tituj, më i fundit në sezonin 2018-19. Fitorja shërbeu si një çmim ngushëllimi për humbjen e tyre ndaj Real Madridit në finalen e sezonit të kaluar. Chelsea e ka fituar kupën dy herë, ndërsa Manchester United e ka fituar tri herë.

Statistikat e tjera

Gareth Barry ka bërë më së shumti paraqitje në ligë, gjithsej 653 në karrierën e tij. Me 123 kartonë të verdhë është edhe lojtari më i verdhë. Alan Shearer është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, ndërsa Ryan Giggs ka rekordin e 162 asistimeve. Petr Cech ka rekordin për më së shumti gola të pastra me 202, të cilat i ka fituar teksa luante për Chelsean dhe Arsenalin. Richard Dunne ende ka rekordin si lojtari më i kuq me 8 kartona.

Statistikat kryesore të Premier League
Garat e Ligës dhe Kupës

Garat e Ligës dhe Kupës

Ndërsa liga vazhdon, skuadrat në ligën e parë konkurrojnë në Ligat Evropiane, Kupën e Ligës dhe FA Cup. Skuadra që fiton Superkupa e UEFA-s gjithashtu konkurron në FIFA Kupa e Botës për Klube. Kështu, gjatë gjithë sezonit, çdo libër sportiv i Premier League ka një sërë mundësish bastesh.

Katër skuadrat më të mira pas përfundimit të sezonit kualifikohen në fazën e grupeve të edicionit të ardhshëm të Champions League. Klubi që përfundon në vendin e pestë kualifikohet në Europa League.

Megjithatë, kur fituesit e Kupës së Ligës ose të Kupës FA kualifikohen për Ligën e Kampionëve, skuadra në vendin e gjashtë dhe nuk është kualifikuar në Ligën e Evropës do të ftohet të konkurrojë në të. Tifozët mund të bastojnë në skuadrat që parashikojnë se do t'i marrin këto lojëra elektronike në ofruesit më të mirë në internet të librave sportiv.

Një rezultat i vendit të shtatë kualifikon një ekip për Ligën e sapoformuar të Konferencës së Evropës. Përveç kësaj, kampioni i Kupës së Ligës kalon në play-off të Ligës së Konferencës së Evropës.
Tre klubet e renditura më të ulëta zbresin në divizionin e dytë, Champions. Zëvendësues i tyre janë tre klube nga kampionati që arrijnë ngjitjen.

Garat e Ligës dhe Kupës
Historia e Premier League

Historia e Premier League

Liga u krijua në 1992 nga klubet e divizionit të lartë për të përfituar nga marrëveshjet fitimprurëse të të drejtave televizive, pasi vendosën të ndaheshin nga Liga e Futbollit.

Pesëdhjetë skuadra kanë marrë pjesë në garë, me Brentford FC që është më e fundit që u bashkua në 2021/22. Man United, Chelsea, Arsenal, Liverpool, Everton dhe Tottenham kanë qenë në ligë që nga fillimi i saj.

Shtatë klube të ndryshme kanë fituar ligën që nga fillimi i saj. Man United me trembëdhjetë trofe ka më shumë sukses. Skuadra dominoi turneun gjatë viteve 1990 dhe 2000, duke kapur njëmbëdhjetë tituj. Të tjerë janë Blackburn Rovers, Chelsea, Arsenal, Leicester City, Man City dhe Liverpool.

Thierry Henry dhe Allan Shearer ishin lojtarët më të njohur gjatë kësaj kohe. Premier League dikur ishte zbukuruar nga këta lojtarë të njohur dhe të shkëlqyer. Me 260 gola, Shearer ka ende rekordin për më shumë gola të shënuar në historinë e ligës së parë.

Para se të tërhiqej në vitin 2006, Shearer luajti për Blackburn Rovers dhe Newcastle United. Henry u shfaq në 285 ndeshje për Arsenalin, duke shënuar 175 gola dhe duke asistuar në 74 raste. Ishte golashënues si dhe driblues me shpejtësi të jashtëzakonshme.

Historia e Premier League
Baste Shanset e basteve në Premier League

Baste Shanset e basteve në Premier League

Nuk është e lehtë të vësh bast në ndeshjet e Premier League. Me kaq shumë ekipe të nivelit të lartë të bllokuar në një divizion, ndërtimi i një strategjie të besueshme bastesh EPL është kritike. Avantazhi i shtëpisë është një nga faktorët më të rëndësishëm për t'u marrë parasysh. Ekipet luajnë më mirë në stadiumet e tyre në shtëpi kur tifozët e tyre i brohorasin. Prandaj, lojtarët duhet të jenë të etur se si të bastojnë në Premier League pasi edhe skuadrat më të mira mund të kenë vështirësi kur udhëtojnë.

Linja parash

Moneyline është një mënyrë e njohur dhe e drejtpërdrejtë e basteve për shumë bastorë në Premier League. Futbollistët duhet të zgjedhin një ekip mbi tjetrin në një bast në Moneyline. Duke supozuar se Chelsea po luan me West Ham, dhe ata besojnë se Chelsea do të fitojë. Një do të fitonte të tyren Bast i linjës së parave kur Chelsea fiton. Në mënyrë të ngjashme, dikush humbet bastin e tyre në Moneyline kur West Ham fiton.

Mbi/Nën

Ky lloj basti kërkon që individët të vënë një bast mbi numrin e përgjithshëm të golave të shënuar gjatë një loje. Për shembull, shanset për një lojë mes Liverpoolit dhe Arsenalit mund të jetë 4.5. Nëse dikush vë bast në OVER, loja duhet të shënojë pesë ose më shumë gola në total që ky bast të fitojë. Nëse basti është në UNDER, numri total i golave të shënuar duhet të jetë katër ose më pak, ose njëri do të humbasë paratë e tij.

Shanset e handikapit për pikët e ligës

Skuadrës që pritet të fitojë ligën zakonisht i jepet një rezultat 0 poshtë pretendentëve për rënie, të cilët zakonisht kanë një rezultat +40 pikë. Pikët totale të secilit klub i shtohen handikapit të tyre kur të përfundojë sezoni. Skuadra që ka numrin më të madh të pikëve të kombinuara fiton këtë treg.

Tregjet e Rezervimeve

Në ndeshjet me një arbitër të rreptë, bastet mbi lojtarët e pamatur që do të ndëshkohen janë të zakonshme. Gjatë sezonit lëshohen disa karta. Kështu, ky bast do të jetë një zgjedhje fantastike për lojtarët.

Baste Shanset e basteve në Premier League
Bastet më të mira për bastet e Premier League

Bastet më të mira për bastet e Premier League

Pothuajse çdo libralidhës në internet në botë ofron tregje online të basteve të ligës së parë. Ka 380 ndeshje gjatë gjithë sezonit, duke u dhënë lojtarëve shumë opsione. Çdo ndeshje e Premierligës angleze ofron alternativa të shumta bastesh për audiencën e përgjithshme. Ka një shumëllojshmëri tregjesh që ofrohen nga Premier League faqet online të libralidhësve.

Lojtarët mund të luajnë kumar mbi përhapjen, ndeshjet e drejtpërdrejta dhe të ardhmen, ndër të tjera. Kur bëhet fjalë për Premier League, zgjedhja e faqes së duhur të basteve është kritike. Libërtarët kryesorë për të gjetur shanse të shkëlqyera në Premier League përfshijnë Megapari, Unibet, William Hill, 1xBet, 22Bet, Parimatch dhe BetWinner, ndër shumë të tjera.

Bastet më të mira për bastet e Premier League
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi