Ligue 1

Për shkak të interesave komerciale, Le Ligue e Francës quhet zyrtarisht Ligue 1 Uber Eats. Është kampionati kryesor kombëtar i futbollit në Francë. Le Ligue luhet nga njëzet skuadra dhe zhvillohet në një strukturë rënieje dhe promovimi në dhe nga Ligue 2. Liga administrohet nga federata e futbollit francez, LFP. Para sezonit 2023/24, planet janë për të reduktuar Le Ligue në tetëmbëdhjetë ekipe. Shumica e lojërave zhvillohen në fundjavë.

Megjithatë, disa ndeshje luhen gjatë natës së javës dhe janë zgjedhje të rregullta në faqet në internet të bastvënësve të Le Ligue. Loja e rregullt zakonisht ndërpritet për dy javë në fundjavën para Krishtlindjes dhe rifillon në javën e dytë të janarit. Le Ligue është ndër kampionatet kryesore kombëtare evropiane, duke u renditur në vendin e pestë pas ligave të Anglisë, Spanjës, Italisë dhe Gjermanisë.

Ligue 1
Struktura e Ligue 1

Struktura e Ligue 1

Secili ekip luan me të tjerët në divizion dy herë gjatë sezonit, tradicionalisht nga gushti deri në maj. Ekipet luajnë një herë në terrenin e tyre dhe një herë në kundërshtarët e tyre, për 38 ndeshje të cilat janë të disponueshme në çdo libër sportiv në internet.

Megjithatë, rrethanat e jashtëzakonshme ndonjëherë mund të lejojnë një palë të presë ndeshjet e tyre në shtëpi në një vend tjetër. Një fitore i jep një ekipi tre pikë, ndërsa një barazim fiton një pikë. Një humbje nuk fiton asnjë pikë.

Totali i pikëve, diferenca e golave dhe golat e shënuar renditin ekipet dhe lojtarët mund të bastojnë në këto tregje faqet më të mira të libralidhësve në internet. Skuadra me më shumë pikë në fund të sezonit të rregullt shpallet kampione. Fituesi përcaktohet nga diferenca e golave dhe golat e shënuar nëse pikët janë të barabarta. Kur ndonjë palë është ende e barabartë, ato renditen në një pozicion të ngjashëm.

Një lojë play-off në një vend tjetër neutral prish një barazim për kampionin e ligës, uljen ose pjesëmarrjen në turnetë evropiane.

Kualifikimi Evropian

Sipas UEFA me koeficientët, tre skuadrat e renditura më të mira kualifikohen për shfaqjen e kontinentit, Champions League. Dy skuadrat më të mira shkojnë direkt në fazën e grupeve të kompeticionit. Pala tjetër kalon në raundin e kualifikimit. Skuadra e vendit të katërt kalon në Ligën e Evropës, ndërsa skuadra e pestë zakonisht kualifikohet në Ligën e Konferencës së Evropës.

Vendi i mbetur i Europa League zgjidhet nga Coupe de France, kompeticioni vendas i kupës së vendit. Skuadra e renditur e pestë në Le Ligue kualifikohet për Ligën e Evropës kur të dy fituesit e kupës kualifikohen përmes renditjes së tyre të ligës. Kështu, në një skenar të tillë, skuadra e renditur e gjashtë kalon në Ligën e Konferencave.

Struktura e Ligue 1
Skuadrat më të mira të Ligue 1

Skuadrat më të mira të Ligue 1

Ka disa klube më të mira në Ligën Franceze. Këto skuadra kanë fituar tituj të shumtë për të forcuar statusin e tyre si skuadra kryesore. Të tjerë kanë parë lojtarë të talentuar të zbukurojnë fanellat e tyre para tifozëve dhe stadiumeve ikonë.

Paris Saint-German

Klubi me qendër në kryeqytet është skuadra më e suksesshme duke fituar mbi 40 nderime. I referuar gjerësisht si PSG, klubi i luan lojërat e tij në Parc des Princes. PSG ka parë një rritje masive në popullaritet gjatë viteve të fundit, veçanërisht pas nënshkrimit të yllit Neymar për një rekord prej 222 milionë eurosh.

Megjithatë, PSG nënshkroi Mbappé për një rekord prej 180 milionë eurosh. Së bashku me lojtarë të tjerë yje, PSG ka vazhduar dominimin e saj në futbollin francez dhe është një zgjedhje e rregullt nga lojtarët në çdo libër sportiv në internet. Ky ekip futbolli ka gjithashtu një ekip shumë të njohur të esports, PSG esports e cila merr pjesë në ngjarjet më të mëdha të esports.

Olimpiku i Marsejës

Klubi njihet zakonisht si Marseille, dhe është e vetmja skuadër franceze që fiton një titull të Ligës së Kampionëve. Skuadra ka gjithashtu rekordin e dytë më të mirë në Coupe de France me dhjetë triumfe. Megjithatë, Marseille nuk ka parë sukses të fundit në ligë, me titullin e tyre të fundit që vjen në vitin 2010. Por pavarësisht kësaj, skuadra ka një bazë të madhe tifozësh në vend.

AS Monako

Monaco është aktualisht i vetmi klub i huaj që merr pjesë në Le Ligue. Ekipi është i famshëm për zhvillimin e talenteve të rinj dhe shndërrimin e tyre në superyje globalë. Triumfi i tyre më i fundit në ligë ishte në sezonin 2016/17. Pas sezonit, disa lojtarë të ekipit të parë u shitën dhe ekipi pa rezultate të përziera në sezonet në vijim. Megjithatë, ekipi përfundoi si nënkampion në sezonin 2021/22.

Lion

I njohur zyrtarisht si Olympique Lyonnais, klubi i luan ndeshjet e tij në shtëpi në stadiumin masiv Groupama. Ekipi ka qenë një performues i mirë, duke marrë pjesë në Champions League në shtatëmbëdhjetë raste. Klubi ka një bazë shumë aktive dhe besnike tifozësh të përbërë nga shumë grupe mbështetësish.

Skuadrat më të mira të Ligue 1
Statistikat kryesore të Le Ligue

Statistikat kryesore të Le Ligue

Ka pasur disa fitues në ligë përveç 20 triumfeve të PSG dhe Saint-Étienne. Marseille ka nëntë tituj, Monaco dhe Nantes kanë tetë trofe; Lyon ka shtatë tituj ndërsa Bordeaux ka gjashtë fitore. Fitues të tjerë janë; Reims me 6, Nice dhe Lille me 4. Lens, Montpellier dhe Strasburg kanë nga një titull të vetëm.

PSG ka më shumë pikë në një sezon të vetëm, 96 pikë në 2015/16. Megjithatë, skuadra lidhet me Monacon për më shumë fitore në një sezon, 30, përkatësisht në 2015/16 dhe 2016/17. Saint-Étienne ka rekordin më të madh për më shumë fitore në shtëpi në një sezon, 19, ku ata e përfunduan sezonin 1974/75 të pamposhtur në shtëpi. 15 fitoret e PSG-së jashtë fushe në 2015/16 është ende një rekord i ligës. Në sezonin 2018/19, PSG pati 14 ndeshje fitoresh, që është një rekord në ligë.

Mickaël Landreau ka më shumë paraqitje, duke luajtur 618 ndeshje midis 1997 dhe 2014. Landreau përfaqësoi Nantes, PSG, Lille dhe Bastia. Delio Onnis është golashënuesi rekord në Le Ligue, me 299 gola.

Ekipet e Le Ligue në garat evropiane

Skuadrat franceze nuk kanë qenë të suksesshme në Champions League. Marseja është e vetmja mbajtëse, duke fituar kupën në vitin 1993. Megjithatë, skuadrat kanë pasur paraqitje të dukshme në kompeticion, me PSG-në që arriti në finale në vitin 2020. PSG dhe Monaco arritën gjithashtu në gjysmëfinale në 2021 dhe 2017, respektivisht. Jo, klubi i Le Ligue e ka fituar ndonjëherë Ligën e Evropës.

Statistikat kryesore të Le Ligue
Garat e Le Ligue dhe Kupës

Garat e Le Ligue dhe Kupës

Coupe de France është nokauti më i lartë i futbollit francez turneun, i qeverisur nga Federata Franceze e Futbollit (FFF). Është i aksesueshëm për të gjitha ekipet e futbollit pro dhe amatore në Francë, duke përfshirë klubet që veprojnë në divizione dhe rajone jashtë shtetit. Kjo kupë u mbajt për herë të parë në vitin 1917. Midis sezoneve të Le Ligue, turneu kontestohet me lojëra të rregullta.

Kur shoqërohet me çifte spontane dhe takime të njëpasnjëshme, Coupe de France mund të provojë të jetë sfiduese për skuadrat kryesore për të fituar. Fituesi fiton një vend në Europa League në sezonin e ardhshëm. Klubet e rangut më të lartë janë të detyruara të luajnë si ekip vizitor kur çiftëzohen kundër kundërshtarëve të ligës së ulët, dy divizione poshtë tyre, duke përfituar skuadrat amatore. Me 14 trofe, PSG është skuadra më dominuese në kompeticion.

Trophée des Champions është një ndeshje vjetore që përfshin kampionët e Le Ligue dhe fituesit e Coupe de France. Është e ngjashme me superkupat e njohura në shumë liga të tjera në Evropë.

Garat e Le Ligue dhe Kupës
Historia e Ligës 1

Historia e Ligës 1

Le Ligue u krijua në 1932, nën flamurin National, por pas një viti, ajo u ndryshua në Divizioni 1. Ajo operoi me atë emërtim deri në vitin 2002 kur ndryshoi emrin e saj në atë aktual. Me nga dhjetë tituj ligë secila, Saint-Étienne dhe PSG janë klubet më të suksesshme në Francë. Klubi me më shumë tituj radhazi është Lioni. Nga viti 2002 deri në vitin 2008, skuadra ishte e pandalshme, duke kapur shtatë tituj radhazi.

PSG ka qenë gjithashtu dominuese në vitet e fundit, duke kapur tetë nga njëmbëdhjetë trofet e mundshme që nga viti 2012. Marseille zotëron rekordin e ligës për shumicën e sezoneve në mesin e elitës, me 71. PSG ruan rekordin e ligës për paraqitje të vazhdueshme në ligë, 47 sezone, nga 1974 deri në tani. Nantes mban rekordin për ecurinë më të gjatë të pamposhtur në një sezon të vetëm, 32 ndeshje, dhe më pak humbje, 1 ndeshje, në sezonin 1994/95.

Nantes mban gjithashtu rekordin për periudhën më të rëndësishme pa humbje në shtëpi. Skuadra shkoi në 92 ndeshje pa humbur nga maji 1976 deri në prill 1981. PSG është kampion aktual, pasi ka fituar sezonin 2021/22. AS Monaco, një ekip i huaj ka fituar ligën në disa raste. Pjesëmarrja e Monakos në ligë e bën atë një garë ndërkufitare.

Historia e Ligës 1
Shanset më të mira të basteve në Le Ligue

Shanset më të mira të basteve në Le Ligue

Futbolli është ndër sportet më emocionuese për të luajtur kumar dhe bastet në ligën franceze nuk janë përjashtim. Niveli i emocioneve në Le Ligue është i krahasueshëm me atë të ligave të tjera më të mira në Evropë. Në Le Ligue, ka zgjedhje të ndryshme bastesh, secila me rrethanat e veta unike. Të kuptuarit se si funksionojnë këto aspekte mund t'i ndihmojë lojtarët të vendosin se ku t'i vënë bastet e tyre.

Linja parash

A Bast i linjës së parave parashikon se cila nga dy skuadrat e Le Ligue do të fitojë një ndeshje të drejtpërdrejtë në futboll. Çdo ekip ka shanse të caktuara për të. Puntorët paguhen në bazë të përzgjedhjes së tyre. Ky është tregu më i zakonshëm i Le Ligue i disponueshëm në çdo librari në internet. Klubet kryesore kanë shanse më të ulëta kur përballen me klubet më të vogla.

Mbi/Nën

Në çdo faqe interneti të basteve sportive, një bast mbi/nën është një aksion në shumën totale të golave. Kur dikush beson se një ndeshje do të përfundojë/nën një total total të caktuar, ata vendosin bastin e tyre. Mbi 3.5 gola tregojnë se duhet të shënohen të paktën katër gola gjatë ndeshjes. Çdo gjë më pak se kaq do të rezultojë në humbjen e bastit. Nën 3.5 gola do të thotë që të dyja skuadrat duhet të shënojnë më së shumti tre gola së bashku. Çdo gjë më shumë se kaq rezulton në një humbje të bastit.

Kundër Përhapjes

Ky lloj kumari përfshin zbritjen e pikëve dhe dhënien e pikëve të dobëtit. Përhapja i referohet diferencave në pikë/gola. Monaco mund të ketë një përhapje +1,25, dhe Lens mund të ketë një përhapje -1,25 në një lojë. Lens favorizohet nga -1.5 gola, që do të thotë se ata duhet të fitojnë ose të barazojnë me një gol. Çdo gjë më pak se kjo do të thotë se basti është i humbur.

Rezervimet dhe tregjet e tjera

Lojtarët gjithashtu mund të vënë bast mbi rezervimet totale për të gjithë lojën, ekipin ose lojtarin për të marrë një kartë. Gjithashtu, bastet prop janë të ngjashme me ato në sportet e tjera. Individët mund të bastojnë për çdo gjë që mund të ndodhë gjatë gjithë lojës, si për shembull kush do të shënojë golin e parë ose si do të përfundojë ndeshja. Bastet paralay janë gjithashtu të zakonshme në mesin e bastorëve të rregullt të Le Ligue. Ky lloj basti përfshin vendosjen e shumë basteve në një biletë.

Shanset më të mira të basteve në Le Ligue
Bazat më të mira për të bastuar në Le Ligue

Bazat më të mira për të bastuar në Le Ligue

Zgjedhja e faqet më të mira të basteve të bësh baste është komponenti më kritik për të qenë një lojtar i suksesshëm në Le Ligue. Libërshitësi i zgjedhur në internet përcakton se si të vihet bast në Le Ligue dhe për çfarë të bastet. Gjithashtu, bookmaker online ka një ndikim të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë në përvojën e përgjithshme të individëve.

Kjo është arsyeja pse është kaq thelbësore të zgjidhni një libër sportiv të Le Ligue që është i duhuri për ju dhe do t'i mbajë të sigurta të gjitha të dhënat tuaja delikate personale. Më poshtë janë disa nga faqet më të mira për bastet në Le Ligue në internet: Betsson, Betsafe, Dafabet, Betmaster, Unibet, Parimatch, 22Bet dhe Megapari në mesin e çdo prezantuesi kryesor.

Bazat më të mira për të bastuar në Le Ligue