Si të vini bast në La Liga në 2023

La Liga është një kompeticion i njohur i futbollit spanjoll në botën e adhurimit dhe basteve. Është kompeticioni elitar i futbollit në vendin evropian dhe njihet si Primeira Division në mesin e vendasve. Liga profesionale e rangut më të lartë është një ndarje e Sistemit të Ligës Spanjolle të Futbollit dhe drejtohet nga Liga Nacional de Futbol Professional.

Kjo ligë futbolli me 20 ekipe lehtëson skuadrat në kupat vendase si Copa del Rey dhe Supercopa de Espana dhe garat ndërkombëtare si UEFA Champions League, UEFA Europa League dhe UEFA Conference League. Me këto kompeticionet më të mira, prezantuesit online kanë një shumëllojshmëri lojërash për t'u ofruar kumarxhinjve.

Si të vini bast në La Liga në 2023
Historia dhe statistikat e La Liga

Historia dhe statistikat e La Liga

Liga ka parë disa skuadra dominuese që kur u themelua në vitin 1929. Real Madrid është një nga skuadrat e shquara në ligën më të mirë me gjithsej 35 tituj ligë, duke u dyfishuar se kampionët aktualë (2021/2022). Liga ka lënë një shenjë të dukshme në skenën ndërkombëtare me skuadrat që kanë fituar disa nga nderimet më të larta evropiane.

Për momentin, Real Madrid po merr pjesë në finalen e UEFA Champions League 2021-2022 në Stade de France. Të apasionuarit pas basteve sportive në internet mezi presin këtë ndeshje prestigjioze duke pritur disa shanse të larta. Gjithashtu, kjo skuadër në krye të La Ligës mban rekordin për më shumë tituj në kompeticionet evropiane. Villarreal, një ekip i La Ligës, fitoi titullin e UEFA Europa League 2021, duke treguar epërsinë e ligës në garat elitare të Evropës.

Historia dhe statistikat e La Liga
Superioriteti në shtëpi dhe të dhënat

Superioriteti në shtëpi dhe të dhënat

Futbolli është një sport i preferuar për tifozët në Spanjë dhe kjo është e dukshme gjatë ndeshjeve të ligës. Tifozët vërshojnë në stadiume për të përjetuar ndeshjet live. Disa nga stadiumet më të mirë dhe më të mëdhenj në vend përfshijnë Camp Nou, Santiago Bernabéu dhe Estadio Manuel Martinez Vallero. Gjatë ndeshjeve të ligës së lartë, këto stadiume shpesh shesin të gjitha biletat e disponueshme.

Me një numër kaq të madh gjatë ndeshjeve, bëhet një detyrë e vështirë për ekipin mysafir duke marrë parasysh brohoritjet dhe bërtitjet. Në rastet e konkurrencës ndërkombëtare, kjo është një dukuri e zakonshme duke e bërë të vështirë për kundërshtarët marrjen e tre pikëve, duke lënë vetëm një pikë të vetme.

Një nga fitoret më të mëdha të një skuadre nga La Liga në tokën vendase gjatë një kompeticioni ndërkombëtar është fitorja 8-0 e Real Madridit ndaj Malmos gjatë një ndeshjeje të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve 2015.

Çdo javë e ndeshjeve të La Liga-s ka 10 ndeshje të ligës kryesisht në fundjavë dhe ndeshje lokale dhe ndërkombëtare gjatë mesjavës. Për shkak të popullaritetit të ligës, lojtarët mund të sigurohen se do t'i gjejnë lojërat në shumicën e librave sportiv në internet. Shanset e basteve të La Ligës janë të favorshme me kthime premtuese në aksionet e lojtarëve.

Disa nga rekordet e ligës përfshijnë një fitore 12-1 për Athletic Bilbao kundër Barcelonës në 1931 duke qenë fitorja rekord dhe barazimi më i lartë me 6 gola secili midis Atletico Madrid dhe Athletic Bilbao në 1950.

Superioriteti në shtëpi dhe të dhënat
Skuadrat më të mira të Ligës

Skuadrat më të mira të Ligës

Ekipet me performancën më të mirë të La Ligës përfshijnë:

Real Madrid

Ky është një top spanjoll skuader futbolli që ndodhet në Madrid me pseudonimin Los Blancos. Këto peshat e rënda evropiane u themeluan në vitin 1902 dhe përdorin stadiumin Santiago Bernabéu i cili ka një kapacitet prej 81,044 spektatorësh. Carlo Ancelotti është menaxheri aktual i klubit dhe e ka udhëhequr skuadrën drejt titullit të 35-të të La Ligës në edicionin e fundit 2021-2022.

Atletico Madrid

Me qendër në Madrid, Atletico Madrid merr pjesë në e Spanjës gara elitare, La Liga, dhe përdor stadiumin Wanda Metropolitano për ndeshjet e tyre në shtëpi. Klubi ka një histori të pasur pasi ka fituar disa tituj prestigjioz si Liga e Kampionëve dhe Superkupa e UEFA-s në tre raste secila. Lojtarët e shquar në historinë e klubit përfshijnë Adelardo Rodriguez i cili ka më shumë paraqitje (553) dhe Luis Aragones me më shumë gola (172).

Barcelona

Këta janë gjigantët spanjollë të futbollit që kanë ruajtur dominimin në hapësirën e futbollit spanjoll dhe evropian. Për të treguar dominimin e tyre, kabineti i trofeve të Klubit ka 26 tituj të ligës, 31 të Copa del Rey dhe 13 tituj të Superkupës. Në botën e basteve sportive në internet, Barcelona është një emër popullor për shkak të parashikueshmërisë së saj në rezultate.

Sevilla FC

Sevilja është shtëpia e fuqisë së futbollit spanjoll, Sevilla FC. Skuadra e La Ligës aktualisht drejtohet nga Julen Lopetegui dhe ka menaxhuar pozicionin 4 nga 20 në sezonin e sapopërfunduar. Që kur u themelua në 1890, klubi ka marrë pjesë në La Liga për 77 sezone duke fituar një herë dhe ka përfunduar nënkampion 4 herë. Ofruesit e librave online si 1xBet, Betmaster dhe Unibet janë disa nga faqet për t'u kujdesur kur vendosni baste në Sevilla.

Skuadrat më të mira të Ligës
Statistikat kryesore të La Ligës

Statistikat kryesore të La Ligës

Për 93 vitet që liga ka qenë aktive, janë shënuar disa rekorde të dukshme. Golashënuesi më i mirë i ligës është legjendar Lionel Messi i cili ka shënuar 474 gola. Libra sportive në internet kanë përshtatur opsionet e basteve duke ofruar tregje për lojtarë individualë.

Lojtarë të tillë si Messi kanë dhënë disa kthime të mira për lojtarët për shkak të paraqitjeve të tyre të parashikueshme. Golashënuesit e mëpasshëm të të gjitha kohërave pas Messit janë Cristiano Ronaldo, Telmo Zarra, Hugo Sanchez, Raul dhe Karim Benzema.

Lojtarët që janë kyç në historinë e ligës me më shumë paraqitje janë Antony Zubizarreta me 622, Joaquin me 600, Raul Garcia me 553, Eusebio Sacristan me 543 dhe Paco Buyo me 542 paraqitje.

Rekordet që janë shënuar nga skuadrat përfshijnë titujt më të njëpasnjëshëm të ligës që mbahen nga Real Madrid. Ata e arritën këtë në dy raste, midis 1961 dhe 1965 dhe midis 1986 dhe 1990. Athletic Bilbao, Barcelona dhe Real Madrid kanë paraqitjet më të mëdha të përbashkëta në ligën e parë që nga viti 1929 deri më sot. Espanyol është skuadra e La Ligës me më shumë humbje duke grumbulluar gjithsej 1119.

Statistikat kryesore të La Ligës
Garat e Ligës dhe Kupës

Garat e Ligës dhe Kupës

Skuadrat pjesëmarrëse në ligën më të lartë spanjolle luajnë edhe në të tjera vendase dhe garat ndërkombëtare. Në skenën ndërkombëtare, skuadrat janë dëshmuar të jenë konkurrente të denjë duke fituar disa vlerësime. Si garat vendase ashtu edhe ato ndërkombëtare ofrojnë tregje të mira për bastet sportive në internet. Në çdo moment kur liga është në seancë, lojtarët do të gjejnë gjithmonë shanset e basteve në La Liga për të provuar fatin e tyre.

Garat vendase që librat e sportit në internet u ofrojnë zakonisht lojtarëve përfshijnë Copa del Rey, Supercopa de Espana dhe garën kryesore La Liga. Që nga fillimi i Kupës së Mbretit, Barcelona ka qenë klubi më i suksesshëm me 31 tituj.

Real Betis është kampioni i fundit 2021-2022. Përveç çmimit të konkursit, fitimi i titullit promovon automatikisht një ekip në UEFA Europa League në rast se nuk kishte arritur pozicionin e kërkuar në renditjen e La Liga. Në Superkupë, Real Madridi e mbajti ditën me Luka Modric duke shfaqur një performancë njeriu më i mirë.

Garat e Ligës dhe Kupës
Historia e La Ligës

Historia e La Ligës

Liga më e mirë spanjolle e futbollit u themelua në vitin 1929 me 10 skuadrat inauguruese pas një propozimi nga Jose Maria Acha. Kriteri i përdorur për përzgjedhjen e këtyre skuadrave ishte gjashtë fituesit e fundit të Kupës së Mbretit, tre nënkampione dhe një ekip përmes një konkursi me eliminim. Që nga fillimi i kompeticionit, tre klube kanë qenë dominuese. Këta janë Real Madridi, Athletic Bilbao dhe Barcelona, të cilat nuk kanë rënë kurrë nga liga.

Barcelona fitoi sezonin inaugurues, por më vonë, klubi Athletic u vendos dhe dominoi ligën në vitet 1930. Në vitet 1950, Barcelona dhe Real Madrid u bënë interpretuesit më të mirë. Dy skuadrat ruajtën dominimin e deritanishëm dhe skuadra si Atletico Madrid janë shfaqur dhe kanë paraqitur konkurrencë të denjë.

Emrat për t'u shënuar në historinë e ligës përfshijnë Lionel Messi të Barcelonës dhe Cristiano Ronaldo nga Real Madrid i shekullit të 21-të. Raul Gonzalez është një ish objektiv i Real Madridit me një rekord të madh.

Historia e La Ligës
Shanset më të mira të basteve në La Liga

Shanset më të mira të basteve në La Liga

La Liga është padyshim një nga ligat më të mira të futbollit që pret disa nga ekipet më të mira në botë si Barcelona dhe Real Madrid. Gjithashtu, liga është shtëpia e disa emrave kryesorë të futbollit. Për këtë, konkursi është bërë i popullarizuar në mesin e kumarxhinjve duke u dhënë arsye librave sportiv në internet për të ofruar shumicën e lojërave spanjolle.

La Liga shanset e basteve janë një nga më të mirat me një shumëllojshmëri tregjesh të ofruara për lojtarët. Libërbërësit më të mirë në internet kanë ofruar një gamë të gjerë shansesh. Kumarxhinjtë kanë një mundësi për të vënë bast ndërsa një lojë është në lojë me veçorinë e basteve live. Disa nga tregjet e njohura të ofruara në tregun e La Ligës përfshijnë linjën e parave, mbi-nën, i pari për të shënuar, rezervimet, ekipet për të shënuar dhe rezultati i saktë. Mund të ndërtohet lehtësisht një bast i personalizuar rreth këtyre tregjeve.

Vendosja e basteve

linjë parash është basti më i lehtë dhe më i luajtur në çdo librari spanjolle online. Linja e parasë është një treg me tre drejtime. Mund të parashikohet ose një fitore për një nga skuadrat ose një barazim në rast se skuadrat duket se kanë shanse të barabarta. Si të vini bast në lojërat e La Ligës është mjaft e thjeshtë. Një lojtar duhet të identifikohet në librin e tij të preferuar të sportit në internet, të shkojë në seksionin e La Liga dhe të analizojë ekipet e disponueshme.

Tregu mbi dhe nën La Liga është një opsion i sigurt për lojtarët pasi merret me numrin total të golave, në vend të palës fituese. Rezervativët online zakonisht vendosin një numër të caktuar golash dhe bastorët do të parashikojnë nëse numri përfundimtar do të jetë më shumë ose më pak se vlera e caktuar. Për shembull, një treg mbi 2.5 do të thotë që numri total i golave për ndeshjen do të jetë 3 ose më shumë ndërsa nën 2.5 do të thotë se golat që do të shënohen janë 2, 1 ose asnjë.

Shanset më të mira të basteve në La Liga
Bazat më të mira për të bastuar në La Liga

Bazat më të mira për të bastuar në La Liga

Kompanitë kryesore të basteve që ofrojnë shanse të mëdha kanë siguruar që të shtojnë garat e La Ligës në tregjet e tyre. Kur zgjidhni një faqe të preferuar, sigurohuni që të kontrolloni shanset e ofruara dhe nëse faqja ofron rregullisht lojëra në La Liga. Për të marrë informacion rreth këtyre sajteve, është e rëndësishme të lexoni komente dhe të merrni rekomandime nga përdorues të tjerë.

Disa nga basteshkruesit më të mirë Ofrimi i lojërave spanjolle me çmime të mira përfshijnë 10bet, 22Bet, Betfinal, Betsafe, Me88, VBET, William Hill, Royal Panda, Unibet, Melbet, Dafabet, 1xBet dhe Betwinner. Përpara se të vendoseni për një libralidhës, kontrolloni ligjshmërinë e tij në vendin specifik. Shumica e këtyre faqeve janë të aksesueshme në telefonat celularë duke përdorur një shfletues, që do të thotë se dikush mund të bast në komoditetin e shtëpisë së tij.

Bazat më të mira për të bastuar në La Liga