Si të vini bast në Eredivisie në 2024

Eredivisie është kompeticioni kryesor i futbollit profesional në Holandë, që përfshin 18 klube. Çdo klub në ligë luan me të tjerët dy herë gjatë sezonit. Një lojë është zakonisht në shtëpi. Ndeshja e kthimit zhvillohet në terrenin e kundërshtarit, gjithsej tridhjetë e katër ndeshje për çdo ekip gjatë një fushate. Këto lojëra të shumta mundësojnë faqet online të bastebërësve Eredivisie t'u ofrojnë lojtarëve tregje të mëdha bastesh. Sistemi i ligës së futbollit në Holandë përbëhet nga dy divizione tërësisht profesionale që janë gjithashtu të disponueshme në faqet online të basteve sportive.

Këto dy janë Eredivisie dhe Eerste Divisie. Sistemi ka gjithashtu një nivel gjysmë-profesional, Tweede Divisie. Për më tepër, ekzistojnë shtatë liga amatore, më e larta prej të cilave është Derde Divisie, e njohur më parë si Topklasse.

Si të vini bast në Eredivisie në 2024
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherMatteo BianchiResearcher
Promovimet dhe zbritjet

Promovimet dhe zbritjet

Të gjitha ligat janë të lidhura nga një strukturë rënie dhe promovim. Megjithatë, për të arritur promovimin në Eerste Divisie, një klub duhet të paraqesë një strategji të duhur biznesi në shoqatën e futbollit të vendit për miratim. Gjithashtu, skuadra duhet të përmbushë kërkesat specifike të stadiumit dhe standardet e tjera të përcaktuara nga federata e futbollit për të gjitha ekipet në dy divizionet e para.

Klubi i fundit në ligë zbritet automatikisht në fund të çdo sezoni. Në mënyrë të ngjashme, kampioni i Kategorisë së Parë arrin automatikisht ngritjen në Eredivisie. Dy skuadra të renditjes së poshtme në Eredivisie luajnë në playoff të ndara për rënie.

Ka dy grupe në play-off, secili përmban një ekip Eredivisie dhe tre klube të renditura të larta të Eerste Divisie. Secili klub luan një seri shtëpi-mitar me skuadrat e tjera në grupet e playoff-it të promovimit/uljes. Kampioni nga çdo grup play-off kalon në Eredivisie sezonin e ardhshëm, ndërsa skuadrat e tjera zbresin në Kategorinë e Parë.

Që nga fillimi i saj, Eredivisie ka fituar njohjen si një ndër garat më të njohura dhe emocionuese të futbollit globalisht.

Sistemi sulmues i Eredivisie adhurohet në të gjithë Evropën dhe pjesën tjetër të botës, me mbështetës që duan të shikojnë futboll dhe një komb plot me entuziastë të sportit. Është konsideruar gjithashtu si një vend i shquar për lojtarët e rinj të talentuar që të vijnë dhe të ndërtojnë një reputacion për të avancuar në karrierën e tyre.

Çfarë e bën Eredivisie kaq popullore?

Eredivisie është e njohur në mbarë botën për zhvillimin e të rinjve dhe programet e trajnimit për lojtarë dhe trajnerë elitarë ndërkombëtarë. Suksesi i ekipeve holandeze të futbollit është i lidhur ngushtë me zhvillimin e lojtarëve të tyre dhe mundësitë që ato ofrojnë për talentet e rinj për t'u përmirësuar dhe për të ndërtuar një reputacion për veten e tyre në një platformë më të madhe.

Shumë lojtarë holandezë kanë qenë tashmë në gjendje të luajnë në krye të skenës globale për shkak të vëmendjes dhe përkushtimit të Eredivisie për talentin e të rinjve gjatë historisë.

Promovimet dhe zbritjet
Skuadrat më të mira të Eredivisie

Skuadrat më të mira të Eredivisie

Që nga shfaqja e holandishtes futboll profesional, lojtarët holandezë të ligës më të mirë kanë dëshmuar se janë në kërkesë. Këta lojtarë yje kanë përfaqësuar kryesisht Ajax, PSV dhe Feyenoord, tre skuadrat e mëdha në Holandë.

Ajax

Ky ekip luan ndeshjet e tyre në shtëpi në Arenën ikonike të Amsterdamit Johan Cruyff dhe është më i kërkuari në faqet online të basteve Eredivisie. Ajax është skuadra më e suksesshme në ligë dhe në Evropë mes klubeve holandeze. Klubi ka një bazë masive tifozësh, veçanërisht me strategjinë e tij për të nënshkruar lojtarë të rinj dhe për t'i kthyer ata në superyje.

Pas ecurisë së tyre në sezonin 2018/19, skuadra fitoi një popullaritet të madh, gjë që i pa ata të arrinin Liga e Kampioneve gjysmëfinale, duke eliminuar Real Madridin dhe Juventusin.

PSV

Klubi është ekipi i dytë holandez më i suksesshëm. Ajo ka konkurruar rregullisht për titullin e Eredivisie, duke e fituar atë 21 herë gjatë tre dekadave të fundit dhe është një zgjedhje popullore në çdo prezantues online. Fitorja e tyre më e fundit ishte në 2017/18 kur ata fituan titullin për herë të tretë në katër vjet pas fitores në 2014/15 dhe 2015/16. Suksesi i fundit evropian i PSV-së, megjithatë, ishte në 1987/88, kur ata fituan Ligën e Kampionëve.

Feyenoord

Me qendër në stadiumin De Kuip, Feyenoord është ekipi i tretë më i madh në Holandë. Stadiumi i tyre konsiderohet si terreni më i gjallë në vend. Triumfi i Feyenoord 2016/17 ishte titulli i tyre i vetëm i fundit që nga viti 1999. Klubi ka tre trofe evropianë, suksesi i tyre i fundit ishte në vitin 2002.

Skuadrat më të mira të Eredivisie
Statistikat kryesore të Eredivisie

Statistikat kryesore të Eredivisie

Coen Dillen i PSV-së vendosi rekordin duke shënuar më shumë gola në një sezon në sezonin inaugurues të Eredivisie me 43. Ky rekord i ka rezistuar kohës. Nga ana tjetër, skuadra e tij nuk e fitoi titullin: Ajax u bë kampioni i parë i Eredivisie. Ajax ka fituar Eredivisie 36 herë, PSV 24 dhe Feyenoord 15.

Willy van der Kuijlen zotëron rekordin e të gjitha kohërave në Eredivisie me 311 gola në total. Coen Dillen, një tjetër sulmues i PSV-së, goditi portën 43 herë në vitin inaugurues të kampionatit, që është ende një rekord kombëtar. Pim Doesburg ende mban rekordin e paraqitjeve të ligës me 687 dalje.

Me 19 fitore radhazi në sezonin 1971/72, Ajax vendosi rekordin për më shumë fitore të njëpasnjëshme në një sezon. Gjithashtu, Ajax mban rekordin për më shumë gola të shënuar në një sezon të vetëm, 122 në 1966/67. Patrick Pothuizen kishte 84 kartonë të verdhë në ligë, ndërsa Gregoor Van Dijk mban rekordin e Eredivisie me shtatë kartonë të kuq.

Suksesi evropian

Në garat evropiane, klubet holandeze kanë pasur shumë sukses. Ajax është skuadra më dominuese në Champions League, pasi ka fituar katër tituj dhe ka përfunduar dy herë i dyti. Në fillim të viteve 1970, skuadra ishte e pandalshme, duke kapur tre tituj radhazi nga viti 1971 deri në 1973. PSV dhe Feyenoord janë fituesit e tjerë holandezë, secili me nga një titull. Në Europa League, skuadrat holandeze kanë fituar katër tituj.

Statistikat kryesore të Eredivisie
Garat e Eredivisie League dhe Cup

Garat e Eredivisie League dhe Cup

Ndërsa sezoni përparon, skuadrat në Eredivisie konkurrojnë në ngjarje evropiane, duke përfshirë Kupën KNVB dhe Kupën e Ligës. Siç është zakon në ligat kryesore evropiane, sezoni zgjat nga gushti deri në maj. Që nga viti 1898, organizata holandeze e futbollit, KNVB, ka organizuar kupën KNVB, të tregtuar si TOTO KNVB Beker, për qëllime komerciale. Ky kompeticion njihet si Kupa Holandeze jashtë Holanda.

Kupa e Holandës konkurrohet nga ekipe nga katër kategoritë më të mira të sistemit të ligës holandeze. Kjo garë me nokaut përfshin gjithashtu njëzet e katër gjysmëfinaliste nga Kupat e Distriktit KNVB. Kampionët e Kupës KNVB luajnë me fituesit e ligës për Johan Cruyff Shield, i cili fillon sezonin e ardhshëm.

Kur fituesi nuk kualifikohet në Champions League, ata luajnë në Europa League. PSV është kampion aktual; megjithatë, Ajax mban rekordin për më shumë tituj të fituar, me 20.

Fituesi i ligës merr hyrjen automatike në Ligën e Kampionëve, ndërsa nënkampionët duhet të konkurrojnë në një Ligë, ndërsa vendi i katërt kërkon pjesëmarrjen në play-offin e kualifikimeve të Europa League. Playoffet e Ligës së Konferencës së Evropës zhvillohen për katër skuadrat e mëposhtme në renditje.

Garat e Eredivisie League dhe Cup
Historia e Eredivisie

Historia e Eredivisie

Nga themelimi i vitit 1898 i kompeticionit kombëtar të futbollit të Holandës deri në vitin 1954, fituesit e ligave të mëparshme rajonale vendosën kampionët e vendit përmes play-off-it. Megjithatë, kjo turneun mbeti rreptësisht amator. Arsyeja për këtë ishte se KNVB refuzoi të pranonte kompensim dhe penalizoi lojtarët që merrnin paga ose tarifa transferimi.

Në fillim të viteve 1950, pasi disa anëtarë të ekipit kombëtar u zhvendosën jashtë vendit në kërkim të përfitimeve financiare, kërkesa për një sistem profesional të futbollit në Holandë u rrit. Shoqata lëshoi suspendime për individët, duke i ndaluar këta lojtarë të përfaqësojnë vendin në nivel ndërkombëtar.

Megjithatë, për sezonin 1954–1955, një organizatë rebele futbolli për këta lojtarë profesionistë u formua për të kujdesur interesin në rritje.

Liga vazhdoi për 11 raunde përpara se të dy federatat të binin dakord për t'u bashkuar. Këto institucione u anuluan menjëherë dhe u krijua një konkurs i ri, i bashkuar. Në vitin 1956, dy vjet pas krijimit të futbollit profesionist në vend, u formua zyrtarisht Eredivisie.

Ajax ka fituar 36 tituj të Eredivisie, ndërsa PSV ka fituar 24 dhe Feyenoord ka fituar 15. Në futbollin holandez, këto tre klube kanë qenë forcat kryesore.

Që nga debutimi i tij për Ajax në 1964, Johan Cruyff ishte futbollisti më i famshëm që doli nga Holanda.

Historia e Eredivisie
Shanset më të mira të basteve në Eredivisie

Shanset më të mira të basteve në Eredivisie

Eredivisie në Holandë është një divizion intrigues me shumë klube të shquara dhe talente të reja të futbollit. Sigurisht, nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë me Premier League ose La Liga çdo sezon. Megjithatë, çdo fundjavë, shumë individë vazhdojnë të shikojnë lojëra; disa prej tyre vendosin baste të ndryshme.

Linja parash

Perspektivat e rasteve të veçanta të basteve janë gjithmonë të aksesueshme në çdo faqe në internet të librave sportiv që ofron tregje bastesh live në ndeshjet e Eredivisie. Gjuajtësve u jepen tre opsione të ndryshme bastesh kur vendosin një bast të tillë bazuar në mënyrën se si ata e parashikojnë përfundimin e ndeshjes.

Ka baste Skuadra Vendase, Skuadra mysafire dhe Barazim, dhe ia vlen gjithmonë koha për të krahasuar shanset e ofruara për rezultate të tilla lojërash.

Mbi-Nën

Kur bëhet fjalë për bastet e futbollit në Holandë, bastet për 'mbi 2,5 gola' janë pothuajse pa mend. Eredivisie ka një raport të lartë gol-për-lojë, me shumë skuadra që preferojnë një stil sulmues të lojës.

Kundër Përhapjes

Në bastet e përhapjes së pikëve, lojtari i shansit vendos kufirin në mënyrë që humbësi të ketë një avantazh në lojë. Edhe para fillimit të lojës, lojtarit të dobët shpesh i jepet një avantazh gol +0.5. Skuadra e favorizuar ka gjasa të fitojë, duke filluar nga -0.5 gola. Ata lojtarë që vënë bast për lojtarët e dobët me +0.5 mund të fitojnë nëse skuadra e tyre fiton ose ndeshja përfundon në barazim. Nëse pala humbet lojën, aksioni humbet.

Rezervimet dhe tregjet e tjera

Bastet mund të vënë bast për numrin e këndeve të dhëna në një ndeshje, ndërsa bastet me letra përqendrohen në numrin e përgjithshëm të letrave të treguara për të dyja skuadrat. Baste të tjera kush fiton një kompeticion, kush merr më shumë gola në një garë, kush do të degradohet dhe sa pikë fiton një ekip i caktuar gjatë sezonit.

Shanset më të mira të basteve në Eredivisie
Libërbërësit më të mirë për bastet Eredivisie

Libërbërësit më të mirë për bastet Eredivisie

Gjetja e faqja më e mirë e librave sportiv në internet për vendosjen e basteve dhe shikimin e transmetimeve të drejtpërdrejta mund të jetë sfiduese për disa individë. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur një numër i konsiderueshëm faqesh ofrojnë këto shërbime. Në rast se dikush nuk është i sigurt se si të bastojë në Eredivisie, ata duhet të kenë kujdes ekstrem dhe të kërkojnë një faqe interneti me reputacion dhe të besueshëm.

Unibet, Megapari, Helabet, BetWinner, 1xBet, Parimatch dhe William Hill janë ndër faqet më të mira të bastvënësve në internet për zbulimin e koeficienteve të basteve Eredivisie. Lojtarët duhet të shikojnë herë pas here disa nga debatet dhe forumet e krijuara nga tifozë të ndryshëm të futbollit dhe basteve, pasi kjo mund të ndihmojë në zhvillimin e një strategjie bastesh.

Libërbërësit më të mirë për bastet Eredivisie
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi