Bundesliga

Bundesliga është divizioni më i lartë i futbollit të klubeve gjermane. Ai përfshin një rrjet të gjerë organizatash që promovojnë në mënyrë aktive sportin në të gjithë vendin evropian. Liga Federale Gjermane e Futbollit, ose rrjeti kompleks i shoqatave, ekipeve dhe anëtarësimit të Bundesligës përfshin vendin dhe përfshin nivele të ndryshme të lojës dhe organizimit.

Sezoni i rregullt zgjat nga gushti deri në maj. Secila palë luan 34 ndeshje, si në shtëpi ashtu edhe jashtë saj duke ofruar tregje të mëdha bastesh në internet të basteve të Bundesligës. Bundesliga përbëhet nga tetëmbëdhjetë ekipe. Në ligë, çdo ekip luan me të gjithë kundërshtarët dy herë, në shtëpi dhe jashtë gjatë gjithë sezonit.

Bundesliga
Kualifikimi për futbollin europian

Kualifikimi për futbollin europian

Sistemi i tre pikëve zëvendësoi çmimin e mëparshëm me dy pikë për një fitore që nga sezoni 1995/96. Çdo ndeshje tani jep tri pikë për fituesin, asnjë për humbësin dhe një pikë për çdo ekip në rast barazimi.

Vetëm një klub kurorëzohet kampion në fund të sezonit të rregullt. Tre skuadrat e fundit zbriten menjëherë dhe zëvendësohen nga tre skuadrat kryesore nga divizioni i dytë. Niveli i dytë njihet si 2.Bundesliga që nga viti 1974. Divizioni i tretë njihet si 3.Liga që nga viti 2008. Më parë njihej si Regionalliga që kur u formua në vitin 1963.

Skuadrat kampione gjermane, nënkampionët, të tretët dhe të katërt kalojnë në Ligën e Kampionëve, kompeticionin më të mirë të Evropës për klube. Skuadra e vendit të pestë dhe fituesja e Kupës DFB kualifikohet në Europa League.

Skuadra e renditur e gjashtë kalon në Europa Conference League. Në rast se fituesi i DFB Pokal kualifikohet edhe në Champions League, nënkampionët e së njëjtës kupë do të garojnë në Europa League. Skuadra e gjashtë do të marrë një vend në Ligën e Evropës kur të dy finalistët e DFB Pokal të kualifikohen në Champions League dhe vendi i Konferencës së Evropës do t'i shkojë ekipit të vendit të shtatë.

Skuadrat e zbritura nga e Gjermanisë liga e ligës së lartë në fund të sezonit të rregullt kalon në nivelin e dytë për sezonin vijues. 2.Bundesliga ka gjithashtu 18 klube që konkurrojnë për tre vendet e promovimit në dispozicion në fund të sezonit. Sezonin e ardhshëm, ata që përfundojnë të fundit zbresin në divizionet e tyre rajonale ku konkurrojnë për një vend në 2.Bundesliga.

Skuadra që përfundon e 16-ta në Bundesligë luan me skuadrën që del e treta në nivelin e dytë në një playoff me dy ndeshje. Fituesi i barazimit merr pjesë në Bundesligë sezonin e ardhshëm, ndërsa humbësi zbret në kategorinë e dytë.

Kualifikimi për futbollin europian
Skuadrat më të mira në Bundesligë

Skuadrat më të mira në Bundesligë

Pesëdhjetë e gjashtë klube kanë marrë pjesë në Bundesligë që nga fillimi i saj. Disa nga këto skuadra kanë qenë dominuese, ndërsa të tjerat kanë rezultate të përziera. Këto ekipe janë përfaqësuar nga yje dhe lojtarë të talentuar që e bëjnë Bundesligën një nga garat më emocionuese për t'u parë në botë.

FC Bayern München

E njohur zakonisht si FC Bayern, skuadra luan ndeshjet e saj në shtëpi në stadiumin masiv Allianz Arena. Skuadra ka qenë dominuese në Bundesligë dhe përfaqësohet nga lojtarë yje. Gerd Muller është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Bundesligës. Robert Lewandowski është i dyti. Të dy kanë përfaqësuar Bayern Munich. Në bota e futbollit, Bayern ka numrin më të madh të anëtarësimit të mbështetësve.

Borussia Dortmund

Klubi njihet gjerësisht si BVB dhe është i vendosur në stadiumin Signal Iduna Park në Dortmund. BVB konsiderohet si klubi i dytë më i mirë në Gjermani dhe e ka arritur këtë titull. Megjithatë, titulli i tyre i fundit erdhi në 2011/12, por ekipi ka qenë nënkampion në disa raste. Skuadra ka një Liga e Kampioneve titullin dhe ishte nënkampion në finalen gjithëgjermane 2013, duke humbur ndaj Bayern Munich.

Leipzig

Leipzig është një ekip i ri në futbollin gjerman, i formuar në vitin 2009 dhe u promovua në Bundesliga në vitin 2016. Skuadra ka çimentuar vendin e saj si një ekip më i mirë në Gjermani, duke përfunduar si nënkampion në sezonin 2016/17 dhe 2020/21 . Skuadra gjithashtu fitoi DFB-Pokal në 2022 dhe ishte nënkampione në Ligën e Kampionëve 2019/20.

Skuadrat më të mira në Bundesligë
Statistikat kryesore të Bundesligës

Statistikat kryesore të Bundesligës

Bayern mban rekordin për pikët më të larta totale në një fushatë, me 91 në 2013. Kështu, skuadra është një përzgjedhje e zakonshme nga lojtarët në çdo libër sportiv në internet. Hendeku më i madh midis kampionëve dhe nënkampionëve ndodhi në të njëjtin sezon, me Bayernin që përfundon 25 pikë përpara Dortmundit. Skuadra vulosi titullin atë sezon me më pak ndeshje, duke fituar kurorën e sezonit 2013/14 në vetëm 27 ndeshje.

Në sezonin 2015/16, Borussia Dortmund në vendin e dytë përfundoi me 78 pikë, një rekord i ligës për një rezultat nënkampion. Bayern Munich ka shënuar më shumë gola në një sezon me 101. Përveç kësaj, skuadra ka shënuar më shumë gola në shtëpi (69) dhe në rrugë (47).

212 pika të pastra në Bundesligë e bëjnë Manuel Neuer portierin me më shumë mbyllje në historinë e ligës. Gerd Müller vendosi një rekord në ligë me 365 gola në 427 ndeshje. Me 602 paraqitje për Eintracht Frankfurt, Charly Körbel mban rekordin për më shumë paraqitje në ligë. Stefan Effenberg ka marrë më së shumti kartona nga çdo lojtar, me 121 kartona, shtatë të kuq.

Statistikat kryesore të Bundesligës
Garat e Bundesligës dhe Kupës

Garat e Bundesligës dhe Kupës

Me zhvillimin e sezonit, ekipet nga Bundesliga luajnë edhe në Kupën e Ligës, DFB-Pokal. DFB-Pokal është një turne vjetor i futbollit gjerman me nokaut i organizuar nga Federata Gjermane e Futbollit (DFB). Liga ka 64 ekipe, duke përfshirë të gjitha klubet e Bundesligës dhe 2.Bundesligës. Pas kampionatit të Bundesligës, konsiderohet si kompeticioni tjetër prestigjioz i klubeve në futbollin gjerman.

Bayern mban titujt më të lartë të DFB-Pokal, 20, që nga fillimi i këtij kompeticioni në vitin 1935. Kështu skuadra është një përzgjedhje popullore në faqet online të librave sportiv. Kampionët aktualë janë RB Leipzig, i cili fitoi titullin e parë në vitin 2022.

Përveç kësaj, skuadrat konkurrojnë në Ngjarjet sportive evropiane. Liga e Kampionëve është për katër skuadrat më të mira, ndërsa Europa League për vendet e pesta dhe të gjashta. Skuadra e shtatë garon në Ligën e Konferencave të Evropës, e cila u themelua në 2021/22.

Këto skuadra gjermane nuk janë aq dominuese sa ato të Spanjës, Anglisë apo Italisë. Ata kanë fituar gjithsej tetë herë ngjarjet. Skuadrat gjermane kanë qenë të dytat më dominuese në Europa League, duke fituar shtatë herë. Eintracht Frankfurt fitoi edicionin 2021/22.

Garat e Bundesligës dhe Kupës
Historia e Bundesligës

Historia e Bundesligës

Shumë kohë përpara Bundesligës, ekzistonin ligat gjermane të futbollit. Liga e parë rajonale, Kampionati i Futbollit të Gjermanisë Jugore, u themelua në vitin 1898. Gjashtëmbëdhjetë anëtarët themelues të Bundesligës u zgjodhën nga ekipet më të mira kombëtare.

Bundesliga u themelua në vitin 1963 nga Federata Gjermane e Futbollit. Deutsche Fußball Liga ka organizuar ligën që nga viti 2001. Skuadrat më meritore nga disa rajone gjermane u vendosën së bashku në një ligë për herë të parë.

Bayern Munich ka dominuar Bundesligën gjatë 32 sezoneve të fundit, duke fituar 32 herë. Bayerni ka fituar secilin nga dhjetë titujt që nga viti 2012/13. Bayern Munich nuk humbi asnjëherë në titujt e Bundesligës së 1986/87 dhe 2012/13, duke vendosur një rekord të ri më pak humbje në një sezon të vetëm.

Bayern Munich ka më së shumti triumfe në një sezon, me 29 në 2012/13 dhe 2013/14. Ekipi është gjithashtu skuadra gjermane më e suksesshme në Evropë, pasi ka fituar gjashtë herë Ligën e Kampionëve, me titullin më të fundit në vitin 2020.

Bayerni ka në meritë dhjetë Kupa Evropiane dhe katër Kupa Ndërkombëtare të Klubeve. Bayern Munich fitoi Bundesligën, DFB-Pokal dhe Champions League në 2012/13 dhe 2019/20, respektivisht.

Historia e Bundesligës
Shanset më të mira të basteve në Bundesligë

Shanset më të mira të basteve në Bundesligë

Çdokush mundet lehtësisht mësoni si të vini bast në Bundesligë me hapa të thjeshtë. Futbolli është një sport që tërheq lojtarë nga të gjitha llojet e prejardhjeve. Kur bëhet fjalë për bastet e futbollit, është thelbësore të dini se si të lexoni shanset. Kuptimi i kuptimit të numrave mund t'u sigurojë lojtarëve një avantazh të rëndësishëm ndaj lojtarëve të tjerë.

Linja parash

Ky është një standard Basti i linjës së parave në të cilën individët duhet të zgjedhin njërën anë për të marrë një fitore ose një barazim midis dy skuadrave. Shenja negative (-) simbolizon më pak të pëlqyerit, ndërsa shenja plus (+) përfaqëson të dobëtin. Kjo është e zakonshme në basteshkruesit e Bundesligës; megjithatë, të tre linjat në një linjë parash me tre drejtime mund të jenë plus para (+) në varësi të përputhjes.

Nën/ Overs

Bastet mbi-nën totalet janë një metodë argëtuese për të bërë parashikime të ligës gjermane. Lojtarët mund të bastojnë për totalin e golave të shënuar nga të dy klubet që luajnë në një ndeshje të caktuar dhe nëse golat e shënuar do të kalojnë MBAR ose NËN gjithsej golave të parashikuar nga krijuesi i basteve.

Në çdo prezantues online, qëllimi mesatar total është 2.0, por kjo mund të ndryshojë në bazë të ndeshjes. Duke supozuar se ky merkato për një ndeshje mes Leipzig dhe Frankfurt është vendosur në 3.5. Individët duhet të vënë bast në OVER kur ata besojnë se rezultati kumulativ për të dyja skuadrat do të jetë katër gola ose më shumë. Duhet të vihet bast në UNDER nëse ata parashikojnë se rezultati i kombinuar do të jetë tre gola ose më pak.

Kundër Përhapjes

Kompania e shanseve rregullon vijën e basteve të përhapjes së pikës në mënyrë që skuadra më e vogël të ketë avantazh në lojë. Edhe para fillimit të ndeshjes, humbësit zakonisht i ndahen +0.5 gola. Duke filluar me -0.5 gola, favorit do të jenë personat me aftësi të kufizuara. Nëse lojtarët do të mbështesnin nëntokën në +0.5, ata do të fitonin nëse skuadra e tyre fitonte ose ndeshja përfundonte në barazim. Futbollistët humbasin aksionet e tyre nëse skuadra humbet ndeshjen.

Rezervimet dhe tregjet e tjera

Gjuajtësit mund të bastojnë për lojtarët ose numrin total të rezervime ekipore në një lojë. Totali i këndeve, shënimi i saktë dhe madje edhe lojtarët për të shënuar janë disa nga tregjet shtesë të disponueshme. Lojtarët duhet të vëzhgojnë nga afër ndeshjet për të luajtur në këto lloj bastesh.

Shanset më të mira të basteve në Bundesligë
Libërbërësit më të mirë për të bastuar në Bundesligë

Libërbërësit më të mirë për të bastuar në Bundesligë

Bundesliga e Gjermanisë, e konsideruar si një nga Big Five të Evropës, ofron një gamë të gjerë bastesh futbolli çdo javë për bastet në mbarë botën. Bayern Munich, Borussia Dortmund dhe Bayer Leverkusen janë të gjithë klube të klasit botëror, ndërkohë që shumë skuadra të reja dhe të reja përpiqen t'i rrëzojnë djemtë e mëdhenj.

Ka shumë Bundesliga me reputacion faqet e basteve sportive në internet për të zgjedhur kur kërkoni shanse të favorshme bastesh futbolli. Ofruesit më të mirë të libralidhësve në internet përfshijnë Dafabet, BetWinner, Parimatch, Vbet dhe William Hill. Është thelbësore të mësosh për lojtarët dhe skuadrat që marrin pjesë në lojërat për të cilat dikush është i interesuar të bastojë në një libër sportiv të Bundesligës.

Libërbërësit më të mirë për të bastuar në Bundesligë